ŘSD žaluje ministerstvo životního prostředí kvůli zdržovaní stavby R43

Brno - Kvůli údajnému zdržování stavby rychlostní silnice R43 z Brna do Svitav žaluje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové ministerstvo neustále požaduje analýzy dalších variant, přestože proces posuzování měl dávno skončit. Píše o tom dnešní Brněnský deník. Žalobu, která se týká etapy Kuřim - Svitávka, podporuje také Jihomoravský kraj a starostové z Blanenska, Brněnska a Svitavska. Nelíbí se jim to, jak se na ministerstvu projednává vliv této stavby na životní prostředí. Silnice R43 má spojit Brno s Pardubickým krajem.

Podle místopředsedy Sdružení pro stavbu komunikace R43 a poslance Františka Sivery (ODS) leží na ministerstvu posudek odborníka ke třem variantám stavby, které navrhl investor.

Ministerstvo však místo zahájení veřejného projednávání chce, aby kraj do svého územního plánu zapracoval novou variantu, kterou prosazují občanská sdružení protestující proti stavbě silnice. „Působí to tak, že chce (MŽP) vše záměrně protahovat a v podstatě tím celou stavbu prodražit,“ řekl Deníku Sivera. Silnice R43 se měla stavět již v roce 2005, jen vliv jejího jižního úseku na životní prostředí se už však posuzuje osm let.

Požadavky ministerstva naopak hájí občanská sdružení, která proti stavbě silnice protestují a upozorňují na chyby v jejím plánování. „Ministerstvu se nelíbí, že na jihu Moravy chybí logická dopravní koncepce, ve které by byl zakotven koridor R43,“ uvedl nedávno Miroslav Patrik z hnutí Děti Země. Podle něj se bude muset na koridoru dohodnout kraj s ministerstvem dopravy v takzvaných zásadách územního rozvoje kraje, tedy krajském územním plánu, který se nyní projednává. Zastupitelstvo by ho mělo schválit asi v roce 2010. Do té doby by plánování stavby silnice stálo.