Špidla je v předsednictvu evropských socialistů

Praha - Odcházejícího českého eurokomisaře Vladimíra Špidlu dnes v Praze zvolil kongres Strany evropských socialistů (PES) do svého předsednictva. Předsedou PES byl už v pondělí zvolen bývalý dánský premiér Poul Nyrup Rasmussen. Kongres dnes také potvrdil plnohodnotné členství slovenské vládní straně Smer-sociální demokracie. Proti přijetí strany premiéra Roberta Fica se ostře stavěla Maďarská socialistická strana. Vadí jí mimo jiné Ficova koaliční spolupráce se Slovenskou národní stranou.

Kromě Špidly vybrali evropští socialisté do svého vedení například rakouského kancléře Wernera Faymanna či šéfa socialistické frakce Evropského parlamentu Němce Martina Schulze. Předsednictvo je nejvyšším orgánem strany, který se schází každé dva měsíce a řídí PES mezi kongresy.

Ficův Smer má obnovené členství

Video Projevy druhého dne sjezdu evropských socialistů
video

Projevy druhého dne sjezdu evropských socialistů

Kongres dnes obnovil členství slovenskému Smeru-SD, přestože s tím loni nesouhlasili maďarští, belgičtí a francouzští socialisté. Dnes hlasovalo pro potvrzení členství Smeru 201 delegátů, což představuje 93 procent účastníků kongresu. Proti bylo necelých sedm procent.

Právě kvůli spolupráci se slovenskými nacionalisty pozastavil PES Ficově straně členství v říjnu 2006. Předák Slovenské národní strany Ján Slota je nechvalně znám svými výpady proti maďarské a romské menšině. Loni v únoru PES obdrželo od Fica a Sloty dopis, v němž se oba politici jasně přihlásili k evropským hodnotám, dodržování lidských práv a respektování všech národnostních menšin. Předsednictvo PES pak členství Smeru-SD obnovilo s tím, že pokud bude Smer-SD zásady evropských socialistů porušovat, může mu kdykoliv znovu členství pozastavit. Definitivně potvrdit členství Ficovy strany ale mohl až kongres PES.

Strany evropských socialistů

PES sdružuje evropské sociálnědemokratické a socialistické strany. Plné členství má 28 stran z 27 zemí EU a Norska; z ČR je členem ČSSD. Do června 1999 byli socialisté nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Nyní je PES se svými 184 europoslanci druhou nejsilnější v EP po lidovcích.