Centrum Prahy obsadí policisté a hasiči, tentokrát jako demonstrující

Praha – Zítra se chystají demonstrovat policisté, hasiči a státní úředníci. Za stěžejní důvod protestů označují chystané čtyřprocentní snížení mezd plánované pro tuto profesní sféru v rámci vládního úsporného balíčku na příští rok. Protestní shromáždění bude zahájeno zítra v 10 hodin na Palachově náměstí v Praze. Protestujícím proti snížení mezd státním zaměstnancům vyjádřilo podle odborového předsedy policistů Milana Štěpánka podporu zatím 16 tisíc podpisů během petiční akce.

Snahou odborářů je zachování alespoň stávajících mezd, ale snižování je pro ně nepřijatelné. Na svých místech v této profesní sféře prý sedí vzdělaní odborníci a kvalifikovaní pracovníci. U vědomí stávající kritické ekonomické situace státní pokladny považují odboráři za kompromisní řešení zmrazení letošních mezd.

Předseda policejních odborů Milan Štěpánek:

0„Těžko můžeme zkušené policisty nahradit přílivem nováčků, protože dostat se na úroveň specialisty trvá mnohdy více než 10 let. Ocenit je snížením platu považuji za nevhodné a podle mě jde i o neúctu k tomu, co za celou svou službu odvedli.“

Video Brífink odborů policie a hasičů k demonstraci
video

Brífink odborů policie a hasičů k demonstraci

Chod státní správy by podle zástupců dotyčných odborů neměl být narušen. „Celá státní správa se nemůže zvednout, zavřít přepážky a jet do Prahy demonstrovat. Tudíž všichni, kteří se nemohou z pracovních nebo služebních důvodů zúčastnit, nám mohli poslat podpisové archy… Zatím máme v současnosti asi šestnáct tisíc podpisů,“ uvedl na tiskové konferenci odborový předseda policistů Milan Štěpánek.

Odbory také rozeslaly dopis každému z 200 poslanců. Apelují v něm na zákonodárce, aby podpořili pozměňovací návrh předsedy rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten chce navýšit objem prostředků na platy v příslušných rozpočtových kapitolách zhruba o 6,8 miliardy korun tak, aby platy státních zaměstnanců nebyly sníženy, ale pouze zmrazeny na úrovni roku 2009.

Milan Štěpánek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24