Pražskou zoo povede od ledna Miroslav Bobek

Praha - Novým ředitelem pražské zoo má být od ledna Miroslav Bobek. Dnes ho do funkce jmenovali pražští radní. Pražská zoologická zahrada zároveň přestává používat logo výtvarníka Michala Cihláře a nahrazuje ho dočasnou značkou, kterou vytvořil Vladimír Veselý. Cihlář už na zoo podal několik žalob kvůli neoprávněnému užívání svého loga, Vrchní soud v Praze mu dal v září za pravdu.

„Je to naplnění největšího snu, ale zároveň i velká výzva. Přebírat takhle úspěšný podnik je nesmírně obtížné a bude to dlouho trvat,“ řekl Bobek. Dodal, že nejdříve se chce seznámit s chodem zahrady a až později případně něco měnit, „aby se pražská zoo udržela na špici“. Ve své koncepci, kterou předkládal do výběrového řízení, navrhoval, aby se kladl větší důraz na prezentaci zvířat v kontextu biotopů. Chce také větší využití nových technologií pro prezentaci a komunikaci s návštěvníkem a zlepšení služeb včetně lepší dopravní dostupnosti zoo.

Protikandidáty byli ekonom Miroslav Zámečník a bývalý šéfredaktor zpravodajství televize Nova Jan Vávra. Petr Fejk stál v čele zahrady více než 12 let. Od listopadu se ujal nově zřízené funkce šéfa České národní budovy v New Yorku.

Logo s koněm Převalského musí zmizet do 23. prosince

Cihlářova poslední žaloba z října letošního roku se týkala i děl malíře Veselého, která pražská zoo nyní používá a která se podle Cihláře nápadně podobají jeho dílům. Veselého kvůli tomu už dříve kritizovali i někteří odborníci. Rozloučení se starým logem vyvrcholí v zoo nedělním jarmarkem v rámci oslav pátých narozenin gorily Moji. Podle mluvčího zoo Víta Kahleho si návštěvníci budou moci zakoupit předměty s oblíbeným motivem koně Převalského za výprodejové ceny.

Akademický malíř Cihlář s pražskou zoo spolupracoval devět let. V roce 2006 ale spolupráci ukončil a předloni na jaře na zoo podal několik žalob. Zahrada podle něj neoprávněně užívá jeho dílo, což v případě loga potvrdil i soud. Ve smlouvě totiž nebyla upravena odměna pro malíře za šíření jeho díla, jak to požadoval starý autorský zákon platný do roku 2000. Vrchní soud rozhodl, že logo s koněm Převalského, které malíř vytvořil v roce 1998, musí zoo přestat používat do 23. prosince letošního roku.

Zoologická zahrada proti tomuto rozhodnutí podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Její právní zástupci tvrdí, že šlo o naprosto účelové právní spekulace ze strany výtvarníka. Malíř si prý za celou dobu spolupráce nestěžoval. Za logo získal 50 tisíc korun, což byl údajně v roce 1998 desetinásobek běžných odměn pro výtvarníky. Akademický malíř také po zoo požaduje 1,8 milionu korun za to, že zahrada údajně neoprávněně používá jeho grafiky a další díla.

Miroslav Bobek

0Dvaačtyřicetiletý ornitolog vystudoval speciální biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Dosud působil jako ředitel Českého rozhlasu Online a šéfredaktor rozhlasové stanice Leonardo. Dlouhodobě se věnuje propagaci přírodovědeckých projektů, stál například za projektem Via Pontica, který v polovině 90. let sledoval migraci dravců ve východním Turecku. V roce 1994 inicioval projekt sledování migrace čápů černých z ČR do afrických zimovišť. Byl autorem a vedoucím projektu Odhalení, který od roku 2005 sledoval život goril v pražské zoo. V minulosti spolupracoval i se zoo ve Dvoře Králové. V lednu 2008 převzal Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka, kterou uděluje Akademie věd ČR za popularizaci vědy.