Lékaři si chtějí nechat za vystavení neschopenky zaplatit

Praha - Česká lékařská komora chce prosadit, aby pacienti platili za vystavení neschopenky doktorovi stokorunu. Výkon nyní oceňují zdravotní pojišťovny pěti body, lékař tak dostane za vypsání neschopenky 5,25 koruny a stejnou částku za ukončení neschopnosti. Svaz pacientů návrh komory odmítá, podle něj mají lékaři jednat o navýšení s pojišťovnami, a ne strašit pacienty. Za nezákonný návrh považují i ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí. Svaz pacientů navíc požádá sněmovnu, aby činnost ČLK zkontrolovala.

„Předběžně uvažujeme o stokoruně,“ potvrdil prezident ČLK Milan Kubek. Připomněl, že administrativní náklady spojené s vypsáním neschopenky a jejím odesláním České správě sociálního zabezpečení nejsou součástí úhrady z veřejného zdravotního pojištění, proto stavovská organizace chce prosadit tuto platbu. Na páteční poradě předsedů okresních sdružení ČLK Kubek předloží návrh, jakým způsobem a co od pacientů vybírat. „Uvidíme, jestli se na tom dohodneme a jestli lékaři od ledna peníze vybírat začnou,“ řekl. Dosavadní jednání s ministerstvy zdravotnictví a práce a sociálních věcí podle Kubka řešení nepřinesla.

Ministerstvo lékaře před vybíráním od pacientů varovalo. Souhlasí ale s ČLK, že lékaři by měli za vypsání dostat více peněz. Rozhodnutí o platbě je prý věcí ministerstva práce. To ale odkazuje na právní rozbory, že posuzování zdravotního stavu je věcí lékaře a úhrada věcí zdravotních pojišťoven.

Svaz pacientů: Nestrašte lidi!

„Jestli už nevědí, kudy kam, ať jdou na pojišťovnu, neměli by strašit před Vánocemi veřejnost, že když je někdo nemocný a potřebuje pracovní neschopnost, bude muset u lékaře zaplatit. Je to naprostý blábol a nesmysl,“ kontroval prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Požadavek považuje za poplašnou zprávu. Řada lidí už prý Olejárovi a na informační linku Svazu pacientů volala, co mají dělat. „Platí si daně, zdravotní i sociální pojištění a vystrašili se, že teď ještě by měli platit tento nesmyslný poplatek,“ vysvětlil.

Svaz pacientů se podle Olejára obrátí písemně na šéfy obou resortů a požádá je, aby zjednali nápravu. „Zároveň vyzveme poslance, aby se podívali na činnost ČLK, protože je naprosto neslýchané, že na její půdě vznikají takové nesmyslné a nezákonné návrhy,“ řekl Olejár.

Milan Kubek
Milan Kubek