Šéf NKÚ Dohnal odmítl kontrolu poslanců, je prý protiústavní

Praha - Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal odmítl poskytnout podklady skupině poslanců, která měla zkontrolovat údajné chyby v hospodaření úřadu. Kontrolní skupina sice zahájila kontrolu, ale Dohnal s ní nechtěl spolupracovat s tím, že její činnost je i podle vyjádření Ústavu práva v rozporu s ústavou. Místo aby tak poslanci odešli s desítkami dokumentů, o které už dříve požádali, vrátili se do sněmovny s prázdnýma rukama. Poslanecká sněmovna se bude situací v NKÚ zabývat ve čtvrtek na svém zasedání. Členové kontrolního výboru budou od svých kolegů chtít, aby k celé záležitosti přijali závazné usnesení. Dohnal projednávání ve sněmovně přivítal. Doufá, že ho poslanci pozvou, aby jim mohl situaci vysvětlit.

Dohnal v prohlášení uvedl, že odmítá součinnost při kontrole poslanců, protože z hlediska ústavních principů není a nesmí být poslanecká kontrola politickým soudem. Úřad podle něj navíc nesmí poskytnout takové podklady, kde se smluvně zavázal k mlčenlivosti. Naproti tomu kontroloři k mlčenlivosti zavázáni nejsou a mohou například zveřejňovat jakékoli informace, ke kterým se dostanou, obává se Dohnal. Úřad je prý připraven poskytnout součinnost, ale pouze za předpokladu, že kontrola je nastavena v souladu se zákonem. „Jakýkoli jiný postup, který neodpovídá právu, nahrává spekulacím o politické nekorektnosti celé kauzy,“ uvedl.

Poslanci chtějí prověřit plýtvání penězi

Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru se vydali na NKÚ, aby prověřili plýtvání penězi, kterého se Dohnal údajně dopustil. Letos na jaře na to upozornilo širší vedení úřadu, kolegium. Poslanci si dokonce najali auditorskou firmu KPMG, aby jim pomohla, a na kontrolu si s sebou vzali i její zástupce. „Nevím, jestli jakákoli kontrolovaná osoba by si kdy toto dovolila vůči Nejvyššímu kontrolnímu úřadu,“ podotkl místopředseda sněmovního kontrolního výboru a člen kontrolní skupiny Libor Ježek (ODS).

František Dohnal: „Jsem zodpovědný za Nejvyšší kontrolní úřad v této zemi a takové politické zasahování by zásadním způsobem ohrozilo důvěru v politickou nezávislost nejvyšší kontrolní instituce. V tomto případě už nejenom u občanů naší země, ale i u mezinárodních organizací.“

Vladimír Koníček: „Neskrývám překvapení a vnímám to, jako že pan prezident brání kontrole NKÚ.“

Po dnešním neúspěchu se zákonodárci dohodli, že o materiály, o které měli zájem, nyní požádá Dohnala předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) a dá mu týden na to, aby je dodal. „Věřím, že je kontrolnímu výboru poskytne,“ dodal Koníček. Podle poslance Ježka žádný z nich nepodléhá utajení ani ochraně osobních údajů, a zkusí tedy splnit úkol jinak.

Každý státní orgán v demokratickém státě musí podléhat kontrole

Podle profesora a odborníka na ústavní právo Václava Pavlíčka musí každý státní orgán v demokratickém státě podléhat kontrole: „Bez kontroly moci není demokracie.“ V reprezentativní demokracii je podle něj takovým kontrolním orgánem právě výbor Poslanecké sněmovny.

Kvůli údajným chybám v hospodaření úřadu už poslanci vyvolali kárné řízení s Dohnalem. Dohnal čelil také trestnímu oznámení, podle jeho vyjádření ale policie všechna oznámení na něj odložila, protože se nepodařilo prokázat spáchání trestného činu.