Stamiliony v Rathově hejtmanství má spravovat podezřelá firma

Praha - Středočeský kraj prověří soutěž na administrátora individuálních projektů, který má rozdělovat stamiliony z Evropské unie mezi jednotlivé poskytovatele sociálních služeb. Podle Lidových novin (LN) hrozí, že tuto zakázku získá firma, která budí podezření. Kraj proto ustanoví kontrolní skupinu, která prověří regulérnost dosud neuzavřeného výběrového řízení. Protikorupční sdružení Oživení už také podalo podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

LN uvedly, že jednou ze dvou firem, jimž se kraj chystá svěřit rozhodování o tom, kdo dostane celkem 560 milionů korun na sociální služby, je společnost Global Line sídlící v panelovém domě v pražských Modřanech. Firma údajně vznikla letos na jaře a zakázka od kraje je její vůbec první. Druhou společností je podle deníku CWE, která se věnuje poradenství při čerpání z fondů EU. Generální ředitel firmy Michal Mundl byl náměstkem karlovarského primátora. LN připomínají, že prosadil, že městská policie nebude hlídat soukromé objekty, které pak začala hlídat agentura, již sám založil.

Současný a bývalý hejtman Středočeského kraje:

David Rath: „Vybraný administrátor by pouze kraji doporučoval, to znamená, že on by nerozhodoval o tom, kdo tu dotaci dostane, ale pouze by kraji doporučoval. Udělal by tedy jakési předvýběrové řízení.“

00

Petr Bendl: „My jsme organizovali výběrové řízení na administrátora, nikoliv na fyzickou či právnickou osobu, která by projekty vybírala.“

Ředitel občanského sdružení Oživení Štěpán Rattay kritizuje podezřelý výběr administrátora. „Jestliže jsou kritéria hodnocení postavena tak, že hlavní váha je z 95 procent kladena na kvalitu, pak je velice zarážející, že takováto firma splňuje nějaké kvalifikační předpoklady,“ uvedl Rattay pro ČT. Global Line se ale brání tím, že zaštiťuje spolupráci lidí pracujících léta v sociálních službách. „Mají s tím zkušenosti a jsou to odborníci,“ tvrdí Vít Novotný ze společnosti.

Hejtman tvrdí, že nápad vést tuto agendu externě vznikl za bývalého vedení kraje. Podle vedení kraje není soutěž u konce, běží právě druhé kolo. Hejtman Rath ustanovil kontrolní skupinu, která má prověřit regulérnost prvního kola. Pokud se objeví nesrovnalosti, kraj soutěž zruší.

Petr Bendl
Petr Bendl
Více fotek
  • Petr Bendl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1290/128928.jpg
  • David Rath autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1290/128929.jpg
  • Global Line s.r.o. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1290/128931.jpg