Zlínský kraj ohlídá nebezpečné přejezdy kamerami

Zlín – Ke zvýšení bezpečnosti na železnici ve Zlínském kraji má pomoci instalace čtyř bezpečnostních kamer k přejezdům. Jejich nákup za 650 tisíc korun schválili krajští radní. O definitivním poskytnutí dotace na koupi a instalaci kamerového systému na vybraných železničních přejezdech budou rozhodovat zastupitelé v prosinci. Kamery mají dohlížet na dva přejezdy v Tlumačově na Zlínsku, na jeden v Břestu na Kroměřížsku a na další v Huštěnovicích na Uherskohradišťsku. Přejezdy, které přecházejí koridorovou trať, jsou podle hejtmanství sice chráněny závorami, ale především chodci je často nadzvedávají, a působí tak nouzové zastavení přijíždějícího vlaku.

„Při náhlé změně signalizace značící povel 'Stůj' strojvedoucí okamžitě aktivuje brzdový systém vlaku, který působí plným výkonem. To vede při rychlostech 140 až 160 kilometrů za hodinu k nebezpečí zranění cestujících pádem ze sedadel či k možnosti jejich zranění padajícími zavazadly. Existuje zde i nebezpečí kolize s dalšími účastníky silničního provozu,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Milan Plesar. Za letošní rok se podle něj staly dva podobné případy.

„Kamerový systém spolu s viditelným upozorněním, že je železniční přejezd neustále monitorován a je umožněno dohledání viníků, poslouží jako prostředek ke zvýšení kázně chodců, a tím přispěje ke zvýšení bezpečnosti železničního a silničního provozu,“ uvedl hejtman Stanislav Mišák.

Na železničních přejezdech ve Zlínském kraji se loni stalo celkem čtrnáct dopravních nehod. Jeden člověk při nich zahynul a dalších pět osob bylo zraněno. Statistiky z roku 2007 jsou ještě horší. Stalo se osmnáct nehod, na přejezdech zemřeli dva lidé a devět utrpělo zranění.