Pražské metro budou udržovat jeho výrobci

Praha – Vagony pražského metra na všech třech linkách budou udržovat jeho výrobci. Pražští radní schválili smlouvu mezi dopravním podnikem a plzeňskou Škodou Transportation, která zrekonstruovala vlaky pro linky A a B, o tom, že bude vagony také udržovat. Podobnou smlouvu týkající se linky C podepsal již dříve dopravní podnik se Siemensem, který vyrobil soupravy M1 používané právě na „céčku“. Dopravní podnik zaplatí za údržbu Škodě 7,5 miliardy korun během příštích deseti let. Vedení společnosti je přesvědčeno, že tak ušetří přes 200 milionů korun.

Do Škody přejdou od dopravního podniku zaměstnanci, kteří se o metra na linkách A a B dosud starali, firma chce také koupit technologické vybavení, pronajmout si opravárenské haly a převzít smlouvy s dodavateli.

Podle radního pro dopravu Radovana Šteinera se k tzv. outsourcingu údržby rozhodlo vedení samotného dopravního podniku v rámci snižování nákladů. Podle radního tak zůstanou na celých deset let ceny údržby stejné. Riziko zvyšování ceny totiž podle Šteinera na sebe bere dodavatel.

„Tento outsourcing není v rozporu s dohodou, kterou jsme uzavřeli nedávno s odbory,“ dodal radní. Dopravní podnik by chtěl převést do rukou soukromníků činnosti, o které se v současné době stará asi tři tisíce lidí. Odborářům se to dlouhodobě nelíbí.

Škoda Transportation rekonstruuje pro pražský dopravní podnik původní ruské soupravy 81-71. První vlak zrekonstruovala Škoda v roce 1996, letos v létě modernizované soupravy vytlačily z linek A a B původní nerekonstruované vlaky.