Bobek: Jako nový ředitel zoo chci navázat na úspěchy Petra Fejka

Praha – Nový ředitel pražské zoo Miroslav Bobek chce navázat na úspěchy předchozího šéfa zahrady Petra Fejka. Včera byl Bobek do funkce jmenován pražskými radními. Bobek je v kontaktu s bývalým ředitelem zahrady. S Fejkem se viděl před dvěma týdny a očekává další schůzku během příštích dní. Chce s ním promluvit o jeho zkušenostech a konzultovat s ním své vlastní záměry a nápady. „Pražská zoologická zahrada je nesmírně úspěšný podnik, dnes už známý ve světě. Především pokládám za důležité na takový úspěch navázat,“ uvedl Bobek ve Studiu 6 ČT.

„Co bude jinak, to je desetina, možná dvacetina toho, co se bude dít,“ říká k příštímu chodu zoo Bobek. Sám ve své koncepci navrhuje, aby se kladl větší důraz na prezentaci zvířat v kontextu biotopů. „To znamená nejen vědět, jak zvířata vypadají a jak se chovají, ale také jak vypadá prostředí, ve kterém žijí, a co je ohrožuje,“ vysvětluje.

„Největší akcí v zoo bude stavba nového slonince a hrošince. To je věc, která bude nejvíce vidět,“ odpovídá na otázku, na co se návštěvníci zahrady mohou v příštích letech především těšit. Chce dále větší využití nových technologií pro prezentaci a komunikaci s návštěvníkem a zlepšení služeb včetně lepší dopravní dostupnosti zoo.

Ke kritice, která se snesla na hlavu bývalého ředitele po jeho odchodu, se Bobek nechce vyjadřovat. Fejk byl některými zaměstnanci kritizován za chovatelskou stránku své práce, totiž že komerční úspěch zahrady stavěl nad pohodlí zvířat. „Mohlo to být oprávněné a také nemuselo. Snad se někdy stalo něco nedopatřením. A na základě toho se vyjadřovat k nesmírně úspěšné práci člověka, který zahradě věnoval celých dvanáct let života, to mi připadá velmi nekorektní,“ uvedl Bobek. Petr Fejk stál v čele zahrady více než 12 let. Od listopadu se ujal nově zřízené funkce šéfa České národní budovy v New Yorku.

Protikandidáty v posledním kole výběrového řízení na nového ředitele byli ekonom Miroslav Zámečník a bývalý šéfredaktor zpravodajství televize Nova Jan Vávra. „Domnívám se, že vzdělání na Přírodovědecké fakultě a projekty se zvířaty, které jsme dělali pod hlavičkou rozhlasu, to sehrálo velikou roli,“ zamýšlí se Bobek nad důvody, pro které byl nakonec právě on jmenován ředitelem.

Miroslav Bobek

Dvaačtyřicetiletý ornitolog vystudoval speciální biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Dosud působil jako ředitel Českého rozhlasu Online a šéfredaktor rozhlasové stanice Leonardo. Dlouhodobě se věnuje propagaci přírodovědeckých projektů, stál například za projektem Via Pontica, který v polovině 90. let sledoval migraci dravců ve východním Turecku. V roce 1994 inicioval projekt sledování migrace čápů černých z ČR do afrických zimovišť. Byl autorem a vedoucím projektu Odhalení, který od roku 2005 sledoval život goril v pražské zoo. V minulosti spolupracoval i se zoo ve Dvoře Králové. V lednu 2008 převzal Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka, kterou uděluje Akademie věd ČR za popularizaci vědy.

Petr Fejk na dobročiné akci věnované psům bez domova, v Divadle Na zábradlí - zima 2008
Zdroj: ČT24
Autor: Marie Třešňáková