Lidovci chtějí agenty provokatéry v boji s korupcí

Praha - Státní zástupci možná budou k odhalení korupce moci nasadit agenta provokatéra. Umožnit by jim to měla novela trestního řádu, kterou do sněmovny předložila KDU-ČSL. Současně zavádí institut účinné lítosti, který by dovolil zmírnit trest těm, kteří korupci oznámí. O nasazení agenta provokatéra by rozhodovali státní zástupci, nasadit by ho mohli v případě, že existuje podezření z korupce. Stát by se jím mohl kdokoliv, nejen policisté. Tito agenti by pak samozřejmě nebyli stíháni za nabízení úplatku. Trestu by se mohli vyhnout i ti, kteří policii oznámí, že úplatek nabídli či přijali.

„Smyslem navrhované změny je motivovat pachatele korupčních trestných činů, aby včasným oznámením nebo zamezením škodlivého následku trestného činu pomohli odhalit další pachatele. Beztrestnost pachatele, který projeví účinnou lítost, by značně usnadnila rozkrývání korupčních sítí,“ uvádějí lidovci v důvodové zprávě. Podle současných paragrafů nese stejnou vinu ten, kdo úplatek nabízí, i ten, kdo ho přijme.

Autoři zákona se inspirovali na Slovensku, kde podobný zákon již platí. „Na Slovensku byl agent takto úspěšně použit již ve stovkách případů během deseti let. Napomohl tak jednak ušetřit významný objem veřejných prostředků, jednak umožnil odsouzení pachatelů trestné činnosti, včetně například poslance, soudců, státního zástupce, primátora, starostů, vysokých státních úředníků a podobně,“ obhajují návrh lidovci.

V indexu vnímání korupce je ČR až za rozvojovými zeměmi

Návrh zákona si podle nich klade za cíl přispět ke snížení míry korupce. V indexu vnímání korupce Transparency International za rok 2009 je ČR až na 52. místě, tedy za některými rozvojovými zeměmi, uvádí se v důvodové zprávě.