Podplukovník Cífka má postavit kosovskou misi do latě

Praha - Podplukovník Jan Cífka od čtvrtka převezme velení českého kontingentu KFOR v Kosovu. Nahradí tak Jiřího Kývalu, který byl na konci listopadu odvolán kvůli problémům mezi svými podřízenými. Vojáci se zapletli do rvačky pod vlivem alkoholu, u některých bylo zjištěno užívání drog. Poslední kapkou bylo zranění vojáka, jehož postřelil kolega při neodborné manipulaci se zbraní. Cífkovo jmenování do funkce oznámila armáda na svém webu.

„Kontingent jako celek dělá svoji práci dobře a chci, aby v tom pokračoval. Musí se udělat maximum pro to, aby jej takto vnímala i veřejnost,“ řekl Cífka podle webu u příležitosti svého příjezdu do Kosova. Pověst českých vojáků KFOR utrpěla několika nedávnými skandály. Počátkem listopadu náčelník generálního štábu Vlastimil Picek řekl, že čtyři čeští vojáci v misi KFOR kouřili marihuanu či hašiš, jiní čeští vojáci se v září opili a poprali.

Jan Cífka:

Zanedlouho čtyřicetiletý Cífka je odborníkem na raketové vojsko a dělostřelectvo. Od roku 2007 působil jako velitel smíšeného dělostřeleckého oddílu 13. dělostřelecké brigády v Jincích. Třikrát se zúčastnil zahraniční mírové operace KFOR na území Kosova.

Divokou rvačku, do níž byl údajně zapleten i finský kolega, rozehnala až mezinárodní vojenská policie. Koncem listopadu český voják mise KFOR zavinil autonehodu, když během patroly nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky. V téže době jiný voják postřelil svého kolegu, který musel být operován v americké vojenské nemocnici. V důsledku těchto incidentů byl z Kosova odvolán velitel kontingentu Jiří Kývala, kterého ve funkci dočasně nahradil Jan Žárský.