Poslanci zvolili členy komisí k plzeňské aféře a ke Krakatici

Praha - Poslanci dnes zvolili osm z deseti členů sněmovní komise pro vyšetření prorůstání organizovaného zločinu do orgánů veřejné moci. Měla by se zabývat otázkami kolem spisu Krakatice, který mimo jiné mapuje aktivity zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Sněmovna zvolila i členy komise, která se bude zabývat udělováním akademických titulů na právnické fakultě v Plzni.

V komisi ke Krakatici budou za ODS Jiří Čepelka, Vladimír Hink a Jiří Polanský. Sociální demokraty budou zastupovat Richard Dolejš, Jan Hamáček a Stanislav Křeček, KSČM Zdeněk Maršíček a Václav Snopek. Kluby KDU-ČSL a Strany zelených nenavrhly nikoho. Podle předsedy volebního výboru a komise Petra Tluchoře kandidátka nebyla v souladu s usnesením sněmovny o zřízení komise. Byla osmičlenná, vyšetřovací komise má mít členů deset.

První komise ke Krakatici vznikla před několika měsíci. Nebyli do ní zvoleni členové, a nemohla proto pracovat. Novou komisi sněmovna založila v listopadu, pro byli hlavně poslanci ČSSD a KSČM. Mrázek je označován za někdejšího bosse podsvětí s kontakty na politiky. Na pokyn Nejvyššího státního zastupitelství se nyní pokračuje v objasňování jeho vraždy. Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou firmu Setuza.

V komisi k Plzni zasednou i Nečas, Tejc, Liška a Šojdrová

V komisi k plzeňským právům budou za ODS účinkovat Walter Bartoš, Eva Dundáčková a Petr Nečas. Sociální demokraty budou zastupovat Ivan Ohlídal, Jeroným Tejc a Václav Votava, za KSČM budou v komisi Zuzka Bebarová-Rujbrová a Milan Bičík, lidovci do ní vyslali Michaelu Šojdrovou a zelení svého předsedu, bývalého ministra školství Ondřeje Lišku.

O vzniku této komise rozhodla sněmovna na začátku listopadu. ČSSD, která vznik komise navrhla, se obává, aby se problémy spojené s plzeňskými právy nezametly pod koberec. Nový děkan fakulty a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) totiž pro sociální demokraty nepředstavuje záruku nezávislého vyšetření aféry.

František Mrázek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24