Kanada zavede vízové oddělení v Praze ještě letos

Praha/Ottawa – Kanadské úřady se podle mluvčího českých cestovních kanceláří Tomia Okamury rozhodly otevřít 21. prosince tohoto roku v Praze vízové oddělení. Oficiální oznámení by však prý mělo přijít až na zítřejší tiskové konferenci kanadského velvyslanectví. Tisíce českých turistů tak nebudou muset jezdit žádat o kanadské vízum do Vídně. Mluvčí ambasády Michael Vlček odmítl v tuto chvíli k informaci poskytnout jakýkoli komentář, ani mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka nebyl sdílnější. Oznámení musí potvrdit kanadská strana, uvedl.

„Kanadská strana však zpočátku zřízení vízového centra v Praze z kapacitních a finančních důvodů odmítala. Proto jsme moc rádi, že úsilí asociace a ministerstva zahraničí konečně vyústilo ve zdárný konec,“ uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka:

„Na základě společného úsilí České republiky, Evropské komise a členských států EU ministerstvo věří, že Kanada přistoupí k dalším krokům, které povedou k odstranění vízového režimu pro občany ČR.“

Kanada znovu zavedla pro Českou republiku letos v červenci vízovou povinnost kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z ČR. Severoamerickou zemi loni navštívilo přibližně 30 tisíc českých turistů za rok, zavedení vízové povinnosti však způsobilo pokles zájmu přibližně o jednu třetinu. Velkým problémem pro tisíce českých turistů tak bylo to, že nejbližší vízové oddělení je až v rakouské Vídni, což komplikovalo žádost o vízum tisícům českých žadatelů.

Kanada v současnosti neplánuje zrušení víz pro české turisty. Kanadská vláda sice má zájem na tom, aby v budoucnu mohli čeští občané cestovat do země opět bez víz, není ale vůbec jasné, kdy by to mohlo být.