Vodrážka: ODS se hlásí k ochraně ohroženého klimatu

Praha - ODS se podle prvního místopředsedy strany Davida Vodrážky hlásí k odpovědnosti za ochranu klimatu. Většina seriózních vědeckých studií podle něj dokládá, že ke změnám klimatu opravdu dochází. Klimatická konference, která tento týden začala v Kodani, by proto měla přinést co nejkonkrétnější dohodu. Vodrážka to řekl na dnešní tiskové konferenci. Pokud jde o závazky České republiky, ODS se prý bude řídit tím, na čem se dohodne Evropská unie. Bude ale prý usilovat o to, aby způsob plnění kodaňských cílů byl výhodný pro české firmy.

„ODS se hlásí k odpovědnosti za ochranu klimatu a životního prostředí,“ prohlásil Vodrážka, který má toto téma na starosti v programovém týmu připravujícím vizi ODS do roku 2020. Ochrana životního prostředí je podle něj v Česku často podceňována. ODS se prý zhostí i konkrétních závazků, které by měl přinést klimatický summit v Kodani. Pokud se v Kodani EU zaváže snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 o 30 procent, ODS bude tento závazek ctít, uvedl Vodrážka.

Zároveň ale prý bude hledat možnosti, jak limity splnit pro Česko a jeho podnikatele co nejvýhodněji. „Jako platný člen EU bychom určitě toto respektovali, na druhou stranu bychom ale chtěli vědět, jakým způsobem to bude kompenzováno nebo jakým způsobem to bude výhodné i pro ČR, její podnikatele a firmy,“ řekl. Česko by mělo méně přijímat pomoc v oblasti životního prostředí, ale samo by se mělo prostřednictvím českých firem zapojit do partnerských projektů v zahraničí a podporovat zapojení moderních technologií a způsoby, jak zabránit odlesňování.

Klaus se od ODS ideově vzdaluje

Český prezident a zakladatel ODS Václav Klaus snahy o regulaci skleníkových plynů dlouhodobě kritizuje. Globální oteplování podle něj žádný problém není, nebezpečná je prý naopak hysterie, která se okolo klimatické změny vytváří. Podle Klause by největším úspěchem kodaňské konference bylo, kdyby se na ní nic nedohodlo.

Sociální demokraté, zelení a lidovci minulý týden předložili ve sněmovně návrh zákona, který by ČR zavázal snížit emise skleníkových plynů do roku 2050 o polovinu. Podle Vodrážky i senátora a ekologického experta ODS Bedřicha Moldana jsou ale takové závazky příliš dlouhodobé. Podle Moldana je možné, že se postupně dospěje k ještě ambicióznějším limitům, například ke snížení o 80 procent.

Český prezident na návštěvě v Peru
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24