Za dvojnásobnou vraždu už Tempel z vězení nevyjde

Praha - Robert Tempel půjde na doživotí do vězení za vraždu dvou mladíků z léta 2001. Dnes o tom rozhodl pražský vrchní soud, který tak zamítl Tempelovo odvolání a potvrdil rozsudek Krajského soudu v Praze. Ten vynesl nad Templem doživotní verdikt poté, co ho předtím plzeňský krajský soud čtyřikrát osvobodil. Všechny zprošťující verdikty však odvolací soud zrušil a vrátil znovu k projednání. Vrchní soud nyní do souhrnného doživotního
trestu zahrnul i dvě loupeže, za které si muž již odpykával 13,5 roku
vězení, verdikt je nyní pravomocný. Tempel se však proti němu dovolá k Nejvyššímu soudu. Chce také podat ústavní stížnost.

Událost se měla odehrát koncem srpna 2001 na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel zde měl podle obžaloby předat 400 tisíc korun za auto, které si prý chtěl koupit od jiného muže. Místo toho ale podle spisu vytáhl zbraň a muže zastřelil. Při tom měl zasáhnout také jeho známého, který společně s obětí přijel, a následně jej prý dobil údery do hlavy. Obě těla podle obžaloby následující den zakopal ve Staré Vodě na Chebsku.

Robert Tempel:

„Odvolací senát se mi teď mstí za mou drzost a otevřenost… Nemohu se doznat k tomu, co jsem neudělal, jen proto, abych získal polehčující okolnost a usvědčil další lidi.“

Doživotí Tempel dostal jako souhrnný trest za vraždu a za dvě předchozí loupeže, za které ho soudy odsoudily již dříve. „Všechny tři tyto závažné trestné činy spáchal v rozmezí tří měsíců… Jednal s naprostou rozvahou a brutálně. Pokud by v této brutalitě pokračoval, není skutečně jasné, na jakých trestných činech by se zastavil,“ odůvodnil trest předseda soudního senátu Jiří Lněnička. Upozornil, že Tempel činy spáchal jako zvlášť nebezpečný recidivista.

Tempel, kterému se údajně přezdívá Psychi, se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale Lubomír Václav z Karlových Varů zvaný Biftek. Podle Templa šlo v případu o drogy a zavraždění mladíci do lesa přijeli, aby Václavovi splatili dluh. Václav byl dříve za účast na této vraždě stíhán, soudy ho však osvobodily, a v Tempelově kauze pak vystupoval jako klíčový svědek. Byl to právě on, kdo dovedl policii na místo, kde byly zakopány mrtvoly obou mladíků.