Kontroverzní převoz nosorožců do Afriky bude asi 19. prosince

Dvůr Králové nad Labem - Čtyři vzácní severní bílí nosorožci z dvorské zoologické zahrady možná odjedou do rezervace v Keni 19. prosince. Zoo ale zatím ke kontroverznímu vývozu zvířat nemá takzvané povolení CITES od ministerstva životního prostředí. Pokud jej nezíská, transport se neuskuteční. Na dnešní tiskové konferenci to vyplynulo z vyjádření představitelů zoo a hradeckého kraje. Proti převozu nosorožců protestuje občanské sdružení Safari Archa 2007 i studenti veterinární školy v Hradci Králové.

Proti přesunu nosorožců vystupuje občanské sdružení Safari Archa 2007, které svolalo na 16. prosince do Hradce Králové protestní akci. Vadí mu především to, že není dostatečně zpracována a eliminována hrozba úhynu těchto vzácných zvířat dlouhým transportem, aklimatizací a vystavením novým mikroorganismům a parazitům. Zoo by prý raději měla připravit plán asistované reprodukce. Podle člena sdružení Romana Komedy navíc v místě transportu severní bílí nosorožci nežijí, takže se dvorská zvířata nebudou mít s kým množit.

Proti převozu nosorožců protestovalo i dvě stě studentů veterinární školy z Hradce Králové. Hejtmanovi poslali dopis, zda by nebylo lépe dál zkoušet umělé oplodnění doma. Vedení zoo ale na dopis zareagovalo nezvykle ostře a vyzvalo k potrestání údajného organizátora, kterým je podle školy třídní učitelka Martina Taslerová. „Dostala jsem upozornění na porušení pracovní kázně, že jsem se tomu měla věnovat mimo pracovní dobu, ne v pracovní době,“ řekla ČT Taslerová, která se rozhodla na protest ze školy odejít. Hejtman studentům odpověděl, ale ředitelka jim dopis, jak oni tvrdí, nepředala. Podle studentů navíc zoo kvůli kritice pohrozila zrušením veterinární praxe v zahradě. Škola to ale popřela.

Poslední odchov bílého nosorožce se zoo podařil před 9 lety

Zoologové ale věří tomu, že v přirozeném volném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň a mohly by zabřeznout. „Všechny možnosti pro rozmnožení zvířat v zoo jsme zkusili. Vše ale bylo bez výsledku,“ dodala ředitelka zoo Dana Holečková. Poslední úspěšný odchov severního bílého nosorožce se zoo podařil před devíti lety. Holečková věří, že projekt bude na 90 procent úspěšný. V případě narození mláďat by se některá z nich mohla vrátit do Dvora. Peníze na celý projekt sehnaly od sponzorů britská ochranářská organizace Fauna and Flora International a nezisková jihoafrická organizace Back to Afrika.

Nosorožců severních bílých údajně žije ve volné přírodě posledních několik kusů, naposledy byly viděny tři kusy v roce 2008 v jižním Súdánu. V zajetí vedle šesti kusů ve Dvoře žijí ještě samec a samice v americkém San Diegu. Nový domov by měli nosorožci nalézt v keňské rezervaci Ol Pejeta Conservancy. Do Keni by měly odjet samice Nájin a Fatu a samci Sudán a Suni. V rezervaci nyní žije 79 nosorožců černých a deset nosorožců bílých jižní formy. Zoologové nevylučují to, že by se v budoucnu jižní poddruh mohl se severním křížit. Dvorští nosorožci by měli žít v oploceném území o rozloze 400 hektarů. V rozích na hlavě budou mít vysílačky pro trvalé sledování pohybu.

Náklady na transport a pro první tři roky činí 5,25 milionu korun

Představenstvo zoo schválilo přesun nosorožců do Afriky letos v dubnu, v září byl ale pozastaven. Kraj poté vyměnil tři ze sedmi členů představenstva dvorské zahrady a práce na transportu se opět rozběhly. Důvodem personální změny byl údajně zdrženlivý postoj části představenstva k transportu. To ale kraj odmítl a tvrdil, že změna má zlepšit komunikaci mezi vedením zoo a zastupiteli.

Nosorožec bílý severní
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24