Jablonecká ČSAD se sloučí se svým semilským vlastníkem

Jablonec nad Nisou – Autobusová dopravní společnost ČSAD Jablonec se na konci roku sloučí s firmou ČSAD Semily, která jabloneckého dopravce většinově ovládá. Z ČSAD Semily se tak stane obří dopravní společnost s miliardovým obratem a téměř 700 zaměstnanci. Vedení firmy si od sloučení slibuje snížení nákladů a další posílení pozice mezi autobusovými dopravci.

Semilská společnost koupila ČSAD Jablonec letos poté, co se menší firma ocitla ve ztrátě. Zájem o její akcie měl také nadnárodní dopravce Arriva, nakonec je ale od původních majitelů Miloslava Fibigera a Jana Fabinyiho koupila ČSAD Semily.

Nejde o jedinou podobnou akci semilské dopravní firmy v poslední době. „Letos jsme koupili BUS Kravaře a jednáme o rozšíření svých aktivit v Ústeckém kraji, konkrétně na Lounsku a Žatecku,“ uvedl generální ředitel ČSAD Semily Tomáš Roubíček.

Jeho společnost zajišťuje regionální dopravu v Libereckém, Ústeckém, Královéhradeckém a Středočeském kraji, dálkové spoje mj. z Brna nebo Prahy do Krkonoš a také mezistátní dopravu. Na starost má také městskou hromadnou dopravu v České Lípě. Provozuje 270 autobusů a její loňské výnosy přesáhly 550 milionů korun. ČSAD Jablonec potom stovkou autobusů zajišťuje především regionální dopravu v části Libereckého kraje a MHD v Jablonci nad Nisou. Provozuje také dálkovou linku z Jablonce do Prahy.

Prostřednictvím jablonecké ČSAD se její semilský vlastník pokusil získat zakázku na provozování regionálních vlaků. Soutěž v Plzeňském kraji, do níž se ČSAD Jablonec přihlásila, byla ale nakonec zrušena. Semilská a jablonecká ČSAD společně připravují dopravní projekt také v Paraguayi.