Začala rekonstrukce a modernizace českobudějovického letiště

České Budějovice – Dva roky po vydání stavebního povolení začala první etapa rekonstrukce českobudějovického letiště. Během příštích pěti měsíců by měly být v areálu vybudovány sítě, zrekonstruována věž a jeden z bývalých armádních objektů, který by se měl změnit v administrativní budovu. Stavba bude stát přes 60 milionů korun, zaplatí ji Jihočeský kraj. Jeho vedení kvůli rekonstrukci letiště čelilo v posledních týdnech kritice, protože na ni dá miliony, které chybějí v rozpočtu na regionální vlaky.

Jihočeský kraj je vlastníkem areálu českobudějovického letiště a má podíl také ve společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, která aeroport spravuje. Zbytek společnosti patří městu České Budějovice.

Po skončení úvodní části rekonstrukce naváže druhá fáze. Ta bude nákladnější a měl by během ní vzniknout terminál, rozšíří se stojánka pro letadla a bude také upravena ranvej a její technické zázemí. To vše zřejmě přijde Jihočeský kraj na více než půl miliardy korun. Region by chtěl část peněz získat z evropského fondu.

Výsledkem prací by mělo být v roce 2012 letiště, které dokáže odbavit proudová letadla operující na krátké a střední vzdálenosti, jako je Boeing 737 nebo Airbus A320.

„Myslíme si, že jižní Čechy letiště potřebují. I proto přijala rada kraje usnesení o vypsání výběrového řízení na zpracovatele žádosti do Regionálního operačního programu. Mohli bychom se ucházet o peníze a terminál začít v dohledné době stavět. Je to další krok k rozvoji turistického ruchu v regionu,“ uvedl hejtman Jiří Zimola.