U Starých Jesenčan povede obchvat Pardubic, lidem se to nelíbí

Staré Jesenčany (Pardubicko) – V Pardubicích se připravuje stavba obchvatu. Stejně jako u dalších plánovaných obchvatů velkých měst ale má jeho trasa vést podél několika obcí, které nejsou nadšeny vyhlídkou na budoucnost plnou kamionů. Ředitelství silnic a dálnic jako investor ale tvrdí, že to jinak ani nejde – v blízkosti je totiž pardubické letiště.

Záměrům Ředitelství silnic a dálnic se postavilo pouhých 240 nespokojených obyvatel Starých Jesenčan. Ty jsou jednou z obcí, podél které má pardubický obchvat vést. „Bude to obtěžovat život stávajících občanů obce i nových,“ podotkl předseda stavební komise a zastupitel Starých Jesenčan Kamil Kolář.

ŘSD navrhlo hned několik variant trasování obchvatu. Ani jedna z nich ale obyvatelům Starých Jesenčan nevyhovuje. „Obchvat by měl sloužit k tomu, aby ulehčil dopravě a hluku ve městě a hlavně v obytných částech, ale tyto návrhy to neřeší,“ uvedl Kolář.

Problém spočívá v tom, že obchvat má vést kolem letiště. Kvůli různým ochranným pásmům v jeho okolí ale nesmí silnice být příliš blízko. „Jedno z nich je ochranné pásmo, proti klamavým a nebezpečným světlům,“ přiblížil ředitel pardubického letiště Vít Málek.

Na to doplácejí Staré Jesenčany, protože silničáři musí přiblížit obchvat od letiště k obci. „Vybrali jsme dvě varianty, které jsou v současné době posuzovány v procesu EIA,“ uvedl ředitel pardubické pobočky ŘSD Bohumil Vebr.

Výstavba obchvatu by mohla začít už za dva roky. Ovšem spory o konečnou podobu trasy a zřejmě i výkupy pozemků mohou začátek stavebních prací pozdržet.