Šéf NKÚ: Na můj post je tlak, poslance k dokumentům nepustím

Praha – Podle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala existuje v Poslanecké sněmovně tlak na to, aby byl odvolán ze své pozice. Dohnal tak reaguje především na požadavek poslanců, aby NKÚ předložil dokumenty, které by měly sněmovnímu kontrolnímu výboru pomoct ke kontrole hospodaření úřadu. Poslanci úřad podezřívají z neprůhledného nakládání s financemi. Podle Dohnala se ale nepotvrdilo. Dokumenty odmítá vydat také proto, že tento způsob kontroly nedefinuje žádná právní norma.

„Poslanecká sněmovna má právo zkontrolovat hospodaření NKÚ, ale procesní pravidla pro kontrolu nejsou upravena žádným zákonem,“ upozornil šéf NKÚ v Interview ČT24. „Buď kontrola proběhne v souladu s procesními pravidly - a ta budou upravena zákonem, nebo žádná součinnost s takzvanou kontrolou z Poslanecké sněmovny nebude,“ řekl Dohnal. Poslanci se tím pádem k požadovaným dokumentům nedostanou.

Podle Dohnala je chyba na straně politiků. „Dva roky žádáme Poslaneckou sněmovnu a kontrolní výbor, aby se zákon o Nejvyšším kontrolním úřadu novelizoval. Výsledky nejsou dodnes žádné,“ podotknul Dohnal. Právě novela zákona o NKÚ by měla stanovit, jakým způsobem může sněmovna jeho činnost kontrolovat.

„Je tu evidentní velice silný tlak na to, aby byl vyměněn prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, aspoň podle chování a prohlašování některých poslanců kontrolního výboru to tak vypadá, a hledá se jenom důvod,“ myslí si šéf NKÚ. „Poslanci mě k rezignaci nedonutí, tuhle radost jim neudělám. Jsem zodpovědný za to, že kontrolní systém nebude podléhat politickým tlakům a náladám politických skupin,“ řekl Dohnal. Zákonodárci podle něj tahají za kratší část provazu.