Spory o elektrárnu v Mochově vyhráli občané

Mochov – Spor mezi občany a zastupiteli vyvolala plánovaná stavba paroplynové elektrárny. Měla mít výkon až 1000 megawattů a šlo by o nejmodernější a nejekologičtější zdroj na výrobu elektrické energie, vedle obnovitelných zdrojů. Mochovští zastupitelé však neschválili změnu územního plánu kvůli nátlaku veřejnosti. Společnost RWE ale nechává vypracovat studii o vlivu na životní prostředí a pokusí se ještě občany obce přesvědčit.

Protesty obyvatel odstartoval chybný zápis ze zastupitelstva, kde se obec Mochov rozhodla podporovat výstavbu elektrárny bez jakékoliv předchozí debaty s občany. Ve skutečnosti však šlo pouze o předběžný souhlas. Další jednání už si obyvatelé pohlídali a územní plán obce se měnit nebude.

RWE se ale nevzdává, oblast mezi Mochovem a Čelákovicemi je totiž strategicky velmi výhodná. „V těsné blízkosti vede tranzitní plynovod, který by garantoval spolehlivé dodávky zemního plynu,“ uvedl Martin Chalupský, mluvčí společnosti. Výkon elektrárny by odpovídal výkonu jednoho bloku Temelína a elektrárna by stála necelý kilometr od bytové zástavby. Obyvatelé se však obávají zvýšených exhalací a hluku. RWE se ještě pokusí občany přimět ke změně názoru.