Vláda zhodnotí rozpočet, pak rozhodne, jak dál

Praha - Vláda zhodnotí výslednou podobu státního rozpočtu pro příští rok, jak jej schválila sněmovna. Potom se rozhodne, jak bude pokračovat dál, řekl po hlasování premiér Jan Fischer. Levice totiž ve sněmovně při závěrečném návrhu státního rozpočtu slavila triumf. Díky jejím hlasům byly totiž schváleny veškeré pozměňovací návrhy z dílny ČSSD. Více peněz poputuje na sociální služby, na přímé platby zemědělcům a na platy státních zaměstnanců. Úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty tak došel značné změny.

Skutečnost, že Česká republika má schválený rozpočet, je ale podle Fischera lepší než hospodaření v provizoriu podle letošního hospodářského plánu. Česko jde do roku 2010 s mnoha palčivými a otevřenými problémy ve veřejných financích, které se daly vládním návrhem rozpočtu zmírnit, uvedl. Rozpočtové provizorium by zemi uvrhlo do nejistoty, dodal.

Ministr financí Eduard Janota hovořil o zklamání a pocitu marnosti. Podle něho nelze za současné politické situace dělat zásadnější změny ve veřejných financích. „Měl jsem přehnanou ambici,“ uvedl ministr a dodal, že důsledky schváleného rozpočtu už nebude muset řešit.

Video Sněmovní jednání o rozpočtu jsou u konce
video

Sněmovní jednání o rozpočtu jsou u konce

ODS: Zásahy do rozpočtu prohloubí krizi

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase budou muset občanští demokraté i vláda udělat závěry z toho, že sněmovna přijala rozpočet s úpravami levice. Zásahy do rozpočtu, které prosadily ČSSD a KSČM, podle občanských demokratů prohloubí krizi veřejných financí a znamenají vítězství populismu. Otázkou podle Nečase je, jak bude úřednický kabinet vládnout, když ve sněmovně má většinu levice a vláda Jana Fischera neuhájila plánovaný schodek rozpočtu ani svůj úsporný balíček. „Nemůže se vláda ani ODS tvářit, že se nic nestalo. Vláda neuhájila ani výši deficitu, ani Janotův balíček. To musí vést k určitému závěru jak vlády, tak ODS,“ řekl Nečas.

ČSSD: Je to úspěch 

Sociální demokracie považuje za úspěch, že má Česko rozpočet na příští rok. Podle ČSSD přijaté pozměňovací návrhy nijak nezvýší státní dluh. „Přijetí rozpočtu umožnila nehlasováním Občanská demokratická strana, i když hluboce nesouhlasím s jejich argumenty, tak tento počin vítám,“ řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dodal, že změny, které dnes sociální demokracie v rozpočtu prosadila, nedosahují ani jednoho procenta výdajů státního rozpočtu. „V žádném případě v důsledku přijetí těchto návrhů nedojde ke zvýšení státního dluhu, vláda má k dispozici ještě polštář na straně daňových příjmů,“ řekl Sobotka.

TOP 09: Hrozba rozpočtového provizoria nebyla tak strašná

TOP 09, stejně jako ODS, označila schválení státního rozpočtu za vítězství populismu. Obě pravicové strany se však navzájem obvinily z odpovědnosti za tento krok. „Bohužel, vítězství populismu umožnili ti, kteří umožnili schválit tento státní rozpočet. Pravděpodobně vám budou říkat, jakou obrovskou odpovědnost nesli proti hrozbě rozpočtového provizoria, a už vám nezdůrazní, že ta hrozba nebyla zas až tak strašná,“ prohlásil 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

KDU-ČSL: Jsme spokojeni

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda uvítal, že sněmovna souhlasila s pozměňovacími návrhy, které lidovci prosazovali. Šlo o peníze na sociální služby a příspěvek zemědělcům. „Důležité pro nás také je, aby v budoucnu byl přijat zákon, který nesníží příjmy matek na mateřské o 23 procent,“ řekl Svoboda.


SZ: Budeme chtít vyhodnocení plnění rozpočtu


Zelení návrh jako celek podpořili a hlasovali i pro navýšení peněz na sociální služby o 3,8 miliardy. Jejich předseda Ondřej Liška prohlásil, že bude požadovat v 1. čtvrtletí roku vyhodnocení plnění rozpočtu, a pokud bude pozitivní, tak by se měly tyto peníze primárně čerpat na platy učitelů.

KSČM: Rozpočet neobsahoval opatření proti krizi

Komunisté podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nemohli hlasovat pro rozpočet, protože neobsahoval účinná opatření proti krizi. Pokusili se ho alespoň zmírnit tím, že hlasovali pro pozměňovací návrhy ČSSD.