Policie začala prověřovat šéfa NKÚ Dohnala

Praha - Policie začala prověřovat hospodaření prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. V úterý zahájila v případu úkony trestního řízení pro podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku. V případě prokázání viny by šéfovi NKÚ hrozilo až pět let vězení. Trestní oznámení na Dohnala podal sněmovní kontrolní výbor, později také kárná komora NKÚ.

Kárný senát přerušil v polovině října své řízení s Dohnalem, protože ho podezíral z trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Zabýval se jím na základě podnětu vzešlého ze sněmovního kontrolního výboru kvůli chybám v hospodaření, kterých se prý Dohnal dopustil.

Podnět k zahájení kárného řízení vznesl předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Čím ale zákon konkrétně porušil, rozhodnutí komory podle Koníčka neuvádí. Prohřešků, ze kterých ho poslanci viní, je hned několik. Dohnal se proti rozhodnutí kárného senátu předat věc státnímu zástupci neodvolal. Trvá na svém předchozím vyjádření, že žádný trestný čin nespáchal a NKÚ žádné zákony neporušil.

Rozruch kolem NKÚ vznikl letos na jaře, když jeho vrcholný orgán, kolegium, schvaloval zprávu o loňském hospodaření. Část členů kolegia prosadila usnesení, v němž Dohnala kritizovala za špatné hospodaření. Úřad podle nich například ruší územní pracoviště a stěhuje je do pronajatých prostor, ale placené nájemné přitom roste. Věcí se poté začal zabývat sněmovní kontrolní výbor. Vyslal tříčlennou delegaci poslanců na úřad, ti dospěli k závěru, že vznesená obvinění jsou pravdivá. Předseda výboru Koníček poté vyvolal s prezidentem kárné řízení.

Dohnal také v úterý odmítl poskytnout podklady skupině poslanců, která na NKÚ přišla zkontrolovat údajné chyby v hospodaření úřadu. Skupina sice zahájila kontrolu, ale Dohnal s ní nechtěl spolupracovat s tím, že její činnost je v rozporu s ústavou. Z hlediska ústavních principů podle něj není a nesmí být poslanecká kontrola politickým soudem. Uvedl také, že poslanecká kontrola nemá zákonným způsobem nastavena pravidla kontroly.

Nejvyšší kontrolní úřad
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24