ČSSD zmítá nábor černých duší, pomáhá Šlégr, chlebíčky i limuzíny

Praha – Uvnitř ČSSD se rozpoutal boj o vliv ve straně. Sociální demokracie poslední dobou čelí nekontrolovatelnému náboru nových členů. V Ústeckém kraji se za tři roky navýšila členská základna o sto procent. Minulý týden se do organizace v Bílině na Teplicku přihlásilo sto nových členů. Většina útoků na stranické buňky se odehrává právě v Ústeckém kraji, kde spolu tímto způsoben bojují znepřátelené skupiny „stranických kmotrů“, které se snaží posílit svůj vliv v kraji. Šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi nárůst členů nevadí. Je podle něj dobře, že počet sociálních demokratů roste. Žádné černé duše ale podle něj mezi nimi nejsou. Se svými kmotry se potýká i ODS. Informaci přinesly Lidové noviny.

Před dvěma týdny se například v Ústí nad Labem sešla organizace mladých sociálních demokratů, kteří si dali za úkol navýšit místní organizaci o šest set lidí. V zápisu ze schůze se doslova píše, že tak „musí učinit do parlamentních voleb“. Další hromadný nábor proběhl nedávno v obci Libčeves, kde během jednoho dne vstoupilo do místní organizace šedesát lidí. V jejím čele stojí Karel Vrba, podle Aktuálně.cz dvakrát odsouzený například za loupež či výtržnictví. V místní hospodě nábory navíc stále pokračují. V Děčíně měl zase podle MF DNES místní podnikatel a volební manažer ČSSD Tomáš Horáček dokonce letos v létě pořádat večírky, na nichž přesvědčoval studenty, aby vstoupili do strany. Odměnou jim měly být projížďky v limuzínách a další párty. Horáček už požádal o pozastavení členství v sociální demokracii.

Obyvatelé Libčevsi:

„Přivezli toho hokejistu Šlégra. Když jsem ho viděla, tak jsem jim to prostě podepsala… Dostávali jsme igelitky s různými věcmi, to bylo milé. Hrníčky, propisky, maminkám dávali pro děti joja.“

„Měli tu akci, tak jsme jim to podepsali, teď toho litujeme.“

Ústecký kraj má nyní největší členskou základnu v republice a na příštím stranickém sjezdu by tak měl mít největší váhu při hlasování. V čele jedné ze znepřátelených skupin stojí šéf ústecké ČSSD Petr Benda, velký spojenec předsedy strany Jiřího Paroubka, který za Ústecký kraj po Bendově přímluvě kandiduje. Druhá skupina se pohybuje kolem jmen současné hejtmanky Jany Vaňhové a jejího přítele Romana Housky (do povědomí se dostal před šesti lety, když srazil autem strážníka, který mu chtěl dát pokutu za špatné parkování). Svou roli má i bývalý vlivný poslanec a kritik současného vedení Jaroslav Foldyna, který byl ještě nedávno spojencem bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana.

Paroubek ale tvrdí, že v ČSSD žádné černé duše nejsou, spornému přijímání lidí už podle něj strana zabránila. Chystá ale změnu stanov, kde plánuje takzvané členství na zkoušku, které by trvalo půl roku a nové čeny prověřilo. „Pokud někdo přesvědčuje někoho ke vstupou do ČSSD tím, že ho pozve na kávu, může se mi to nelíbit, ale pokud ten člověk opravdu vstoupí a je pak aktivním členem, nejedná se přece o nějakou černou duši.“

Vlivné „kmotry“ má i ODS

Vlivné regionální struktury ale nejsou jen v ČSSD, ale i v ODS. Na Ústecku je to skupina kmotrů kolem podnikatele Patrika Oulického a exsenátora Alexandra Nováka. S ČSSD někdy spolupracují, jindy zase bojují. ČSSD ale zatím, na rozdíl od ODS, nemá tak silná regionální centra, protože oproti občanským demokratům neovládala místní radnice a krajská zastupitelstva tak dlouho. Mezi hlavní „tahouny“ sociální demokracie patří především regiony Praha, Ústecký kraj a Brno, kde se zřejmě rodí vnitrostranická opozice vůči Paroubkovi.

Všechny údajně sporné vstupy do organizací ČSSD v Ústeckém kraji prověří krajská kontrolní komise ve spolupráci s okresními komisemi. Podle Bendy by měla jasně říci, co se v probíraných kauzách přihodilo a zda se vůbec něco přihodilo. Prověřen bude i Horáčkův případ z Děčína.

Regionální „tahouni“ ČSSD:

0PrahaJaroslav Tvrdík (volební manažer, šedá eminence strany), Miroslav Jansta (vlivný advokát, který měl podíl na obratu ČSSD u předčasných voleb), Petr Dimun (poradce předsedy), Miroslav Svoboda (vlivný pražský poslanec), Karel Březina (bývalý ministr a spojenec Miloše Zemana, dnes kontroluje zájmy strany v několika dozorčích radách) a Jan Birke (bývalý šéf vládního kabinetu, člen dozorčí rady Lesů ČR a Paroubkův poradce)

BrnoMichal Hašek (hejtman Jihomoravského kraje), Roman Onderka (primátor Brna) a František Macháč (místní podnikatel)

0Ústecký kraj Petr Benda (předseda krajské ústecké ČSSD, blízký přítel Jiřího Paroubka), Roman Houska (místopředseda Okresního výkonného výboru v Chomutově, partner Vaňhové), Jana Vaňhová (hejtmanka) a Jaroslav Foldyna (předseda děčínské ČSSD, kritik Jiřího Paroubka)