Kanada potvrdila vydávání víz v Praze od 21. prosince

Praha - Češi budou moci od 21. prosince žádat o víza do Kanady v Praze, odpadne jim tak cesta do Vídně. Informovalo o tom dnes kanadské velvyslanectví. Cestovní kanceláře změnu přivítali jako dílčí zlepšení, samu vízovou povinnost však nadále považují za velkou komplikaci v podnikání.

„Kanada vítá opravdové návštěvníky z České republiky. Pracujeme na tom, abychom rozšířili naše vízové služby v Praze tak, aby mohli žadatelé z České republiky získat vízum pro krátkodobý pobyt v naší zemi,“ uvedl kanadský ministr občanství, přistěhovalectví a multikulturalismu Jason Kenney v tiskovém prohlášení, které dnes zaslal kanadský zastupitelský úřad.

Ministr potvrdil informaci mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury, který o chystaném otevření vízového oddělení v Praze informoval ve středu. Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka zprávu uvítal s tím, že ji česká strana považuje za první krok na cestě k úplnému zrušení víz.

Přesunutí vízové administrativy do Prahy může podle šéfa specializované cestovní kanceláře America Tours Jana Kužele přilákat kanceláři více klientů, vydávání víz Čechům ve Vídni je prý absurdní. Kužel přesto považuje vízovou povinnost za bezdůvodnou. „Víza by se měla úplně zrušit, obzvlášť teď - před olympiádou - je to docela komplikace,“ uvedl ředitel další velké cestovní kanceláře, Eso travel, Tomáš Cikán. Vízová procedura ve Vídni prý je rychlá a jednoduchá, navíc cestovním kancelářím prý nedělají Kanaďané zásadní problémy.