Extremista může jít za kontroverzní studii o Romech do vězení

Praha - Za takzvanou studii o Romech hrozí jednomu z členů Národní strany až tři roky vězení. Jiří Gaudin je totiž autorem spisu Konečné řešení otázky cikánské, který spolu s dvacítkou sympatizantů pokřtil letos v dubnu v Letech na Písecku. Podle nevládních organizací jde o důkaz toho, že policie začala stíhat i nenásilné rasově motivované trestné činy. Gaudin svou studii nazvanou Konečné řešení otázky cikánské označil jako seriózní vědeckou práci. Včetně příloh má 125 stran a stala se oficiálním materiálem Národní strany. Policie proto získala stěžejní důkaz.

Rozhodnutí policie o stíhání autora je podle znalců přelomové. Nepomohla mu ani věta, ve které říká, že se neztotožňuje s přístupem k Romům ve středověku a v průběhu nacistické okupace. Stačí prý pouze klíčová myšlenka – vystěhování celého etnika. „Studie podle dostupných znaleckých postupů podněcuje nenávist vůči skupině obyvatel,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Konečné řešení se jmenoval i nevysílaný předvolební spot Národní strany, s podmíněným ročním trestem odešel od obvodního pražského soudu jeho autor a Gaudinův spolustraník. Podle aktivistů tak policie v případě radikálů zasahuje častěji než v minulých letech. Představitelé Národní strany jsou v současné době nedostupní. Z rozhodnutí soudců ale vyplývá, že obhajoba založená na banálních výmluvách, týkajících se například hajlování, už nemusí extremistům stačit.