Paroubek změnil žalobu, doménu paroubek.eu chce převést na sebe

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek změnil svoji žalobu týkající se domény www.paroubek.eu, na které se v minulosti objevila například výzva k házení vajec na šéfa sociálních demokratů. Původně požadoval po společnosti Deredes, která si doménové jméno zaregistrovala, aby ji přestala využívat a registrace se vzdala. Nyní chce převod stránky na svou osobu. Žalobou se zabývá Městský soud v Praze, který dnes jednání odročil. Soudce Tomáš Novosad zároveň firmě doporučil, aby spor ukončila smírem, protože pravděpodobně rozhodne v Paroubkův prospěch. Právní zástupce předsedy ČSSD Jaroslav Srb má zatím upřesnit detaily převodu nebo prokázat, že správce doménových jmen s koncovkou .eu Eurid převede stránky pouze na základě rozhodnutí soudu.

ČSSD mohla doménu koupit za 100 tisíc korun

Jeden z jednatelů společnosti Aleš Slabý ale uvedl, že ke smírnému řešení nepřistoupí: „Mám právo na svobodu slova a mám právo uveřejňovat své názory.“ Podle předložených důkazů zkoušela jeho firma prodat doménu sociálním demokratům za 100 tisíc korun, strana na to ale nepřistoupila.

Deredes se nejprve snažil dokázat, že mu internetová adresa už nepatří, protože ji převedl na firmu se sídlem ve Spojených státech amerických. Soud však v srpnu vydal předběžné opatření, na jehož základě od té doby nemůže Deredes s doménou nakládat. Podle soudce se převod uskutečnil až po vydání tohoto opatření: „Společnost postupovala proti předběžnému opatření a převody jsou proto neplatné.“

Firma si doménu zaregistrovala v dubnu 2006

Firma Deredes si doménu www.paroubek.eu zaregistrovala hned první den registrace internetových adres s koncovkou .eu, tedy v dubnu 2006. Na stránce byl tehdy rudý plakát s Paroubkem a nápisy KSČSSD a Myslíme to upřímně. Plakát používala v předvolební kampani ODS. V květnu letošního roku firma umístila na stránky výzvu k vajíčkovým útokům na šéfa ČSSD při jeho předvolebních akcích. „Tato webová stránka by měla zorganizovat vaječný odboj započatý hrdinně v Kolíně. Zvolme si vrhače z blízkosti měst Paroubkovy volební cesty! Kontaktujte nás a my Vám zaplatíme pokuty,“ uvádělo se na webu.

V současnosti je doména přesměrována na stránky www.uhrazeno.cz, které odkazují i na firmu Deredes, jež se zabývá vymáháním dluhů a odkupováním pohledávek. Jejím jednatelem je podle obchodního rejstříku podnikatel Aleš Slabý, který je podle médií nechvalně známý například tím, že rozesílá nevyžádané zprávy, takzvané spamy.

Práce s počítačem
Práce s počítačem
Více fotek
  • Práce s počítačem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1223/122235.jpg
  • Vajíčková válka autor: Volfík René, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/889/88894.jpg