Pád auta z mostu na D1 se může opakovat, zábradlí nestačí

Šlapanice - Nedávno se na 202. kilometru dálnice D1 u Brna stala kuriózní dopravní nehoda. Osobní auto tam dostalo na náledí smyk, srazilo se s protijedoucí dodávkou, prorazilo zábradlí na mostě a spadlo dolů na dálnici D1. Jen zázrakem nebyl nikdo vážně zraněn. Zábradlí sice bylo opraveno, ale je stále v takovém stavu, že se tragédie v podobě pádu auta může kdykoli opakovat.

„Oprava zábradlí není dlouhodobým řešením,“ připouští ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar: „V současné době ten stav, ta provizorní úprava, je prostě špatná, ta nevydrží dlouho, tu musíme nějakým způsobem řešit, nemůžeme čekat na to, až do této provizorní úpravy někdo zase praští a spadne.“

Pomohla by svodidla

Podle odborníků by řešením bylo nové zábradlí – to ale pouze pro chodce, řidiče by ochránilo svodidlo, které dokáže zachytit vozidlo při nehodě. „V tuhle chvíli se zpracovává technický návrh na to, aby se zde vybudovalo nové zábradlí a svodidla,“ říká ředitel Zouhar. Podle něj  by svodidla měla stát až v polovině příštího roku. I to je ale úspěch. Ředitel totiž přiznává, že bez nehody, která se na tomto místě minulý týden stala, by stávající zábradlí v uvozovkách chránilo ještě několik dalších let.

Týden po nehodě se zdá, že je zábradlí opraveno. Zdánlivě opravené zábradlí ale neřeší vůbec nic. „Tento stav záchytného zařízení nás chrání asi tak jako stará prohnilá škodovka, to znamená, nechrání nás prakticky vůbec,“ hodnotí provedenou opravu zábradlí Pavel Skládaný z Centra dopravního výzkumu. „Nehoda se může kdykoli opakovat. Zábradlí, které je konstruováno pro padesátikilometrovou rychlost, je tam s nadsázkou řečeno pouze na okrasu,“ dodává Skládaný.