Na severu Moravy ubylo na silnicích nehod i obětí

Ostrava - V Moravskoslezském a Olomouckém kraji letos ubylo v meziročním srovnání dopravních nehod i jejich obětí. Počet zemřelých při haváriích bude s největší pravděpodobností nejnižší minimálně za posledních 13 let. Od ledna do konce listopadu se ze silnic nevrátilo podle statistik severomoravské policie 128 lidí. Za stejné období loni jich bylo o 11 více. Celkem pak loni na silnicích na severu Moravy a ve Slezsku zemřelo 158 lidí.

Velký nárůst počtu obětí dopravních nehod policie zaznamenala v roce 1997, kdy se počet mrtvých na silnicích v regionu vyšplhal na 264. Od té doby se pozvolna toto číslo v policejních tabulkách snižovalo.

„Předpokládáme, že jistým způsobem zafungovala celonárodní a evropská kampaň, jejímž cílem je snížit počet obětí nehod. Druhým aspektem pak jistě je výrazná modernizace vozového parku. Lidé jezdí bezpečnějšími auty,“ uvedla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Mezi hlavními příčinami nehod podle policie stále zůstává nesprávný způsob jízdy (6251 nehod), který si vyžádal 40 obětí. Na druhém místě pomyslného žebříčku figuruje nepřiměřená rychlost. Způsobila více než 2000 nehod, při kterých 62 lidí zemřelo.

Do konce listopadu severomoravští policisté řešili 11 902 nehod, o 10 735 méně než v roce předchozím. Tento pokles je ale z výrazné části ovlivněn změnou zákona, podle které se policie volá jen k nehodám se zraněním či škodou vyšší než 100 000 korun.