Administrativu s neschopenkami zaplatí lékařům ČSSZ

Praha - Lékařům zaplatí administrativu s neschopenkami Česká správa sociálního zabezpečení. Vynaložené náklady na poštovné při zasílání hlášení o vzniku a ukončení pracovní neschopnosti ale musí být prokazatelné. Dohodli se na tom ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí Dana Jurásková a Petr Šimerka. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek dohodu uvítal, požaduje ale záruky. ČLK přišla tento týden s tím, že chce prosadit, aby pacienti platili od ledna za vystavení neschopenky doktorovi stokorunu.

„V praxi to znamená, že administrativu s doklady, které ošetřující lékaři posílají orgánům nemocenského pojištění, zpravidla okresním správám sociálního zabezpečení, bude hradit ČSSZ. Finanční prostředky dostane z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí,“ upřesnila mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

Průměrné náklady na jednu neschopenku jsou 100 korun

Výkon nyní oceňují zdravotní pojišťovny pěti body, lékař tak dostane za vypsání neschopenky 5,25 koruny a stejnou částku za ukončení neschopnosti. Doporučený dopis stojí 26 korun, průměrné náklady na administrativu jedné pracovní neschopnosti jsou 100 korun. „Je to dobrá zpráva, není totiž možné, aby stát po lékařích požadoval vypsání neschopenky a přitom jim za to nic neplatil,“ reagoval Kubek, který bude o dohodě informovat na pátečním setkání s předsedy okresních sdružení ČLK. Původně ale poradu svolal s tím, aby mu předsedové potvrdili, že souhlasí s vybíráním stokoruny od pacientů.

Kubek zatím neví, od kdy bude stát lékařům za administrativu platit. Chce, aby dohoda ministrů dostala podobu konkrétního závazku a lékaři dostali záruky. Ministerstvo odhaduje roční výdaje související s touto činností na desítky milionů korun. „Proto, aby bylo možné dohodnutý postup realizovat, musí dojít ke změně zákona o nemocenském pojištění, která se v současné době připravuje,“ uvedla Filipová.


Od začátku letošního roku do 30. září evidovaly okresní správy sociálního zabezpečení 1,140.260 ukončených pracovních neschopností. Lidé prostonali 57,534.313 dnů, jedna pracovní neschopnost trvala průměrně 50,46 dne. Okresní správy v tomto období ukončily 831 pracovních neschopností a zjistily 3 147 porušení léčebného režimu.