Za rasistické volební spoty Národní strany padla jen podmínka

Praha - Představitel nacionalistické Národní strany dostal kvůli rasistickému obsahu spotů pro volby do Evropského parlamentu tříletou podmínku. Rozhodnutí pražského obvodního soudu zatím není pravomocné. Pokud žalobce nebo obviněný podá odpor, soud nařídí hlavní líčení. Spoty odvysílala Česká televize i Český rozhlas, hned poté je ale stáhly a podaly trestní oznámení.

Obvodní soud uznal obviněného kvůli obsahu klipů pro Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) vinným z trestných činů hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Televizní spot odvysílala ČT jednou, poté jej z vysílání stáhla a vedení televize podalo trestní oznámení. V klipu se objevilo slovní spojení „konečné řešení otázky cikánské“ a střídaly se v něm záběry romských rodin a dětí s hesly jako Stop černému rasismu, Ne protežování cikánů nebo Nechceme mezi sebou černé rasisty.

Kromě televize podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli některým rozhlasovým spotům Národní strany a krajně pravicové Dělnické strany i Český rozhlas. Vedení rozhlasu se rozhodlo nevysílat některé volební spoty obou stran den poté, co stejný krok učinila ČT v případě klipu Národní strany. Strany rozhlasu dodaly každá tři varianty spotů. U dvou ze tří variant u každé z obou stran ale vedení ČRo dospělo k závěru, že by jejich odvysíláním mohly být porušeny zákony.

Chtějí Romy poslat do Indie

Národní strana zveřejnila rozhlasové klipy na svém webu. „Víš, jakou nejstrašnější větu ti může říct cikán? Dobré ráno, sousede,“ říká zřejmě herec Václav Vydra v ukázce, kterou obsahoval jeden ze spotů s názvem „Oni“.  Server Týden.cz nedávno uvedl, že jihočeští kriminalisté obvinili autora publikace nazvané Konečné řešení otázky cikánské, které vévodí myšlenka vystěhovat Romy do Indie. Autorovi, kterým je zřejmě Jiří Gaudin, hrozí až tři roky vězení. Strana začátkem prosince na svém webu informovala o tom, že k 1. prosinci rezignovali na všechny své funkce v Národní straně dosavadní členové zemské rady strany, mimo jiné i Gaudin.