Mezi Prahou a Milovicemi je přímé vlakové spojení

Milovice (Nymbursko) - Cestující, kteří pojedou z Prahy do Milovic a zpátky vlakem, už nebudou muset od příštího týdne přesedat v Lysé nad Labem. Správa železniční a dopravní cesty dokončila elektrifikaci celé trati. Doba jízdy se tak zkrátí o téměř 15 minut a denně bude navíc 16 párů nových vlaků. Zatímco přímá vlaková linka z Milovic do Moskvy fungovala od sedmdesátých let až do roku 1991, přímého železničního spojení bývalého centra sovětských vojsk s Prahou se cestující dočkali až teď.

„Oni odsud jezdili takovými malými motoráčky a museli přestupovat v Lysé nad Labem, to chápu, že ne pro každého je dostatečně pohodlné,“ řekl náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek.

O nové rychlejší spojení mělo zájem především 4 000 milovických obyvatel, kteří dojíždí za prací nebo studiem do Prahy. V pracovní dny nasadí České dráhy na trať 16 párů nových City Elefantů. „Znamená to bezbariérovou nízkopodlažní dvoupatrovou jednotku s klimatizací. Samozřejmě umožnění pohodlného přístupu cestujícím se sníženou pohyblivostí,“ doplnil Blažek.


Podle generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Jana Komárka
bylo prodlouženo i nástupiště v Milovicích, které získalo z hlediska výšky komfortní standart pro nastupování a vystupování.

Elektrifikace pěti kilometrů trati mezi Lysou nad Labem a Milovicemi stála bezmála 300 milionů korun, 85 procent z této částky by měla zaplatit Evropská unie. První City Elefanty začnou po trati z Prahy-Masarykova nádraží až do Milovic jezdit v pondělí.

City Elefant
City Elefant