Autonehody fatálně mění život, ne však viníkům

Praha – Partičku spiklenců nezřídka připomínají zákonodárci, soudci a viníci tragických dopravních nehod, kteří řídili pod vlivem alkoholu. Podle blízkých obětí jsou takoví řidiči vrazi, avšak od soudů odcházejí se směšnými tresty. Z vůle politiků mohou dostat nanejvýš pětiletý trest, od soudců navíc často dostávají jenom dva nebo tři roky. A přestože média v Česku pravidelně informují o počtu mrtvých na silnicích, velmi často se při podobných statistikách zapomíná na těžce zraněné oběti dopravních nehod. Přitom právě jim havárie v drtivé většině fatálně změní život. Jednou z mnoha obětí je i pětadvacetiletá Věra Hejtíková.

Na rozdíl od stále klesajícího počtu mrtvých za rok v Česku se čísla těžce zraněných skoro nemění. Například pokles v kolonce těch, kterým na silnici skončil život, byl loni oproti roku 2007 skoro dvanáctiprocentní, zlepšení u těch, co si odnesli trvalé následky, je ale jen v řádu tří procent. V Česku tedy za loňský rok přibylo skoro čtyři tisíce těžce zraněných.

Při vyprávění příběhu mladé dívky se člověku tají dech

Tehdy třiadvacetiletá studentka Věra Hejtíková cestovala autem z Prahy do Plzně, když najednou do jejich auta narazil v plné rychlosti neosvětlený osobní vůz. Jeho řidič byl v podnapilém stavu a neměl u sebe ani řidičský průkaz. Stav dívky byl kritický. „Měla jsem stlačené plíce, roztrhaná játra, zlámaná žebra, úplně rozdrcenou pánev,“ popsala Věra svůj stav po tragické nehodě, která znamenala tragický obrat v jejím životě a v životě jejích bližních.

Nehoda se stala v neděli a Věra se probudila v nemocnici až ve čtvrtek po několika operacích a vůbec nechápala, co se stalo. Lékaři jí dávali velice málo šancí, že bude opět chodit. Mladá dívka ale stále bojuje, aby se její život postupně stával lepším. „Měla jsem spoustu hadiček. Když mi jednu vyndali, byla jsem šťastná, že jsem o krok vpřed uzdravení,“ popisuje Věra.

Srovnávat se s trvalými následky je těžké, ale Věra se nevzdává

Ke zlepšování jejího stavu pomáhá také psycholog. Věra si práce psycholožky Hlouškové velice cení, protože, jak sama říká, utrpěla i její duše. „To není jenom o tom, že vás bolí tělo, ale ta psychika je úplně rozervaná,“ popisuje Věra svůj stav. Mladá dívka pokročila již tak daleko, že dokonce nedávno opět usedla do automobilu a udělala své první kroky.

Rodina dívky však bojuje i s dalšími faktory. Těžce zraněna byla i její sestra a rodina se musela zadlužit, neboť musela hradit invalidní vozíky a další zdravotnické pomůcky. Ironií zůstává to, že jejich žádost o invalidní důchod nebyla do dnešního dne ani u jedné z dívek vyřízena.

Viník nehody je stále na svobodě

Plzeňská policie několikrát kontaktovala Věru, avšak ta nebyla schopna komunikovat. Podle dívky si plzeňská policie pozvala zbytek posádky viníkova auta a po výsleších případ v Plzni uzavřeli, aniž by vyslechli i posádku poškozeného auta včetně Věry Hejtíkové. Po viníkovi se slehla zem. Pražský vyšetřovatel dal případu nový rozměr, ale po objevení několika nejasností byl přeložen.

Oběť silničních pirátů Věra Hejtíková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24