O předběžném opatření ohledně bytů OKD rozhodne soud do 5 dnů

Praha - Ministerstvo financí podalo k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 návrh na předběžné opatření proti nakládání s bývalými byty OKD. Soud by měl o návrhu rozhodnout do pěti dnů. Návrh úřad podal na základě usnesení sněmovny. Poslanci doporučili vládě, aby podala návrh na předběžné opatření, které by vlastníkovi bytů společnosti RPG Industries SE, respektive RPG Byty, zakázalo nakládat s byty jinak, než umožňuje smlouva o prodeji z roku 2004, podle které má majitel byty přednostně nabídnout k odkupu nájemníkům. Společnost RPG Industries, která téměř 45 tisíc bytů vlastní, se k případu vyjádří až po rozhodnutí soudu.

RPG Industries získala byty koupí společnosti Karbon Invest, která získala rozsáhlý bytový fond při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Právě tento časově neomezený závazek ale RPG vypovědělo, aby prý mohlo získat na rekonstrukce bytového fondu externí peníze. V bytech dnes žije přes 100 tisíc nájemníků.

Občanské sdružení BYTYOKD.CZ podání návrhu uvítalo. „Požadovali jsme to už koncem září, ale tehdy nám nebylo vyhověno s tím, že ministerstvo jej podat neumí. Doufáme jen, že návrh podalo takovým způsobem, aby bylo předběžné opatření přijato,“ řekl předseda sdružení Roman Macháček. Vypovězení privatizačního závazku považuje sdružení za nemorální a v rozporu se smluvními podmínkami, za nichž firma Karbon Invest bytový fond získala. O odkup bytů za netržní cenu nájemníci usilují i prostřednictvím demonstrací, politické podpory ČSSD, stížnosti Evropské komisi i žalob na ministerstvo financí.

Ministerstvo podalo už dříve k rozhodčímu soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR určovací žalobu na rozhodnutí firmy. V polovině listopadu ale uvedlo, že nemůže podat návrh na předběžné opatření na majitele bytů, protože nemá v této věci žádný právní vztah s RPG Byty, nýbrž pouze se společností RPG Industries. RPG Industries, která společnost RPG Byty ovládá, trvá na tom, že podala výpověď závazku v souladu se zákony a nemá žádný vliv na standardní předkupní právo, které nájemníkům plyne ze zákona.