Pacienti dostanou příští rok stejnou péči, sestry vyšší platy

Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravilo po řadě sporů úhradovou vyhlášku na příští rok. Podle ministryně Dany Juráskové bude možné financovat léčbu stejného množství pacientů, ve stejné kvalitě a zachován bude i stejný rozsah péče jako letos. Nebudou ale stačit peníze vybrané na zdravotním pojištění, kde bude nutné čerpat z rezerv. Klesnou například i výdaje na mamografický screening, ministerstvu se nepodařilo prosadit ani více peněz za kvalitu akreditovaným zařízením. Ambulance i nemocnice dostanou naopak peníze na vyšší platy sester.

Plánovaný objem peněz pro celý resort zůstává podle ministryně zachován i po vyjednávání se zdravotníky o jednotlivých navýšeních. Nemocnice dostanou nově peníze za čtyřiadvacetihodinovou pohotovost a klesnou platby za některá doplňková a laboratorní vyšetření. „Výsledek je kompromisem, vyhláška je významným protikrizovým stabilizátorem, nezadluží systém a přitom zaručí stejný rozsah a kvalitu péče,“ řekl první náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Dana Jurásková: „U některých segmentů jsme museli úhrady snížit, ale jsme si vědomi, že jsme to udělali tam, kde si to můžeme dovolit a neohorozí to samotné provozování zdravotnických zařízení.“  

Milan Kubek: „Jsou tam jisté drobné korekce, zaplať pánbůh za to, ale to zásadní zůstává stejné. Stát si od nás objednává menší množství zdravotní péče než v roce letošním, protože nejsou vůbec zakomponované velké nárůsty průměrných cen léků.“  

Na zaplacení dohodnutého rozsahu péče nestačí vybrané pojistné, to znamená, že pojišťovny budou muset využít rezerv z minulých let. „Na konci roku 2010 budou rezervy nula. V roce 2011 nelze už podle něj očekávat růst veřejných zdrojů ve zdravotnictví, nebudou-li tedy provedena zásadní reformní opatření, už nebude pravdivá věta: ve stejném rozsahu péče,“ dodal náměstek.

Kraje se bojí, že se nemocnice zadluží

O cenách péče na příští rok se dohodli zubaři, záchranky, lékařské služby první pomoci, gynekologové a část ambulantních specialistů. Jejich dohody ministerstvo dalo do vyhlášky. Rozhodlo jen o nemocnicích a dalších typech péče, kde dohoda nebyla. Vyhovělo například připomínkám k lázeňské péči a dialýze, přidalo radiologům a výrazně podpořilo domácí péči.

Česká lékařská komora, Asociace českých a moravských nemocnic i kraje původní návrhy úhrad napadly jako nízké. Hrozilo podle nich omezení péče. Pojišťovny zase odmítly zvyšování cen a vyzvaly premiéra Jana Fischera, ať pod nátlakem zdravotníků nedestabilizuje resort. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek varoval, že nízké úhrady a přísné limity povedou k tomu, že lékaři budou psát méně léků a čekací doby se prodlouží. Kraje se zase bojí, že se nemocnice zadluží.

Gynekologové budou placeni podle výkonu

Podle ministryně peníze pro zdravotníky v příštím roce neklesnou. Praktičtí lékaři dostanou jako letos za registrovaného pacienta měsíčně 50 korun, při nižším počtu ordinačních hodin 49 korun, což dostanou i pediatři. Gynekologové budou placeni podle výkonu a stejně jako letos budou mít limit výkonu. Nemocnice si mohou sjednat k paušálu lepší platby za kloubní náhrady, kardiostimulátory, srdeční defibrilátory a další. Nově jsou ve vyhlášce úhrady pojišťoven i za pitvy.

Zdravotní sestra
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24