Opilý řidič srazil ženu, další šofér od nehody ujel

Jablonec nad Nisou - Ve čtvrtek odpoledne srazili bezohlední řidiči dva chodce v Jablonci nad Nisou. Jeden z motoristů měl v dechu 0,65 promile alkoholu, druhý od nehody ujel. Na konci podzimu, kdy se brzy stmívá a šero bývá často celý den, jsou tak chodci ve velkém ohrožení i v ostatních velkých městech. Nebezpečné havárie se na přechodech v poslední době odehrávají poměrně často. Podle liberecké policejní mluvčí Vlasty Suchánkové jsou nejohroženější skupinou chodců děti a staří lidé.

V Jablonci srazil přiopilý řidič Škody Fabia pětapadesátiletou ženu na přechodu pro chodce v ulici Budovatelů v 16:20. Ve tmě ji přehlédl a ze zranění se chodkyně nevyléčí dříve než za dva týdny. Podle jablonecké policejní mluvčí Ludmily Knopové viníkovi nehody hrozí za ublížení na zdraví až rok vězení. Na místě havárie mu policisté zabavili řidičský průkaz.

Druhá čtvrteční nehoda se stala krátce po půl šesté ve Hřbitovní ulici. Neznámý řidič tam najel do pětaosmdesátiletého chodce a ujel. Doba léčení zraněného seniora přesáhne dva týdny a pokud policisté řidiče vypátrají, hrozí mu trestní stíhání za ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci se sazbou až rok vězení.

V prosinci zatím často prší a na mokrých vozovkách se tak prodlužuje brzdná dráha. Podle Suchánkové jsou nejohroženější skupinou chodců děti a staří lidé. „Někdy sice v rozporu s dopravními předpisy spoléhají na naprostou přednost na přechodu a vbíhají tam neočekávaně a bez rozhlédnutí, ale mnohým motoristům chybí jakékoliv ohledy. Řidiče totiž chrání pevná karoserie, zatímco chodci jsou úplně bezbranní. Doporučujeme jim, aby nosili oblečení s reflexními prvky,“ uvedla Suchánková.