Tendr hasičských stříkaček za 200 milonů byl chybný

Brno - Dva roky starý tendr hasičů na nákup 40 automobilových cisternových stříkaček za 200 milionů korun nebyl v pořádku. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Brně, který vyhověl žalobě polského neúspěšného uchazeče o zakázku, společnosti Piotr Wawrzaszek ISS, proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad se tendrem předloni zabýval a chyby v něm nenašel. Nyní jej musí prozkoumat znovu a může hasičům uložit pokutu.

Podle soudu zadavatelé zakázky, ministerstvo vnitra a generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, požadovali konkrétní automobilové stříkačky na podvozcích konkrétně uvedených značek Mercedes Benz Atego, Renault Midlum a MAN TGM. To sice za jistých podmínek je možné, ale zadavatel tento požadavek podle soudu nedostatečně odůvodnil. Tendr pak vyhrála společnost THT.

Hasiči v tomto případě svůj postup odůvodnili pouze obecným tvrzením o specifických podmínkách v zásahových oblastech a skutečností, že požadované typy podvozků již vlastní. „Vůbec přitom neuvedli, v čem spatřují nezbytnost odkazu na konkrétní výrobek. Nepřípustně tak omezili konkurenci a volnou a efektivní soutěž dodavatelů o veřejnou zakázku,“ řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Vítěz prý nesplnil podmínky zadání

Poláci ve správním řízení antimonopolního úřadu před dvěma lety tvrdili, že hasiči měli vítěznou nabídku společnosti THT vyřadit, protože nesplnila podmínky. ÚOHS ale na nic podobného nepřišel. Firma THT přitom nabídla hasičům mezi 40 požadovanými auty s cisternou i jiné typy - s nižším výkonem - než HZS uvedl v podmínkách tendru.

Podle polské firmy to bylo porušení zadávacích podmínek. Soudce brněnského krajského soudu David Raus řekl, že Poláci v žalobě uvedli dvě námitky. „První byla, že tendr vyhrál někdo, kdo nabídl něco jiného, než hasiči požadovali,“ uvedl. Druhá byla, že přestože se Poláci snažili svou nabídku přizpůsobit zadání, tak tendr nevyhráli. Proto v žalobě konkrétní výčet podvozků jako omezující napadli.