Prahu čeká první zimní víkend, ledovka hrozí v celé zemi

Praha – Na většině míst republiky se musí řidiči připravit na problematický víkend. Teplota má podle meteorologů na řadě míst klesnout pod nulu a zejména ráno a dopoledne proto hrozí náledí. Namrzlé jsou už od pátku silnice na severní Moravě a ve Slezsku. První zimní víkend zřejmě čeká i Prahu, které se dosud mráz a sníh vyhýbal. Řidiči se tak ve městě mohou těšit nejenom na náledí, ale také na zasněžené ulice. Silničáři v Praze vyhlásili na víkend pohotovost.

Již během týdne se na náledí stala řada nehod v jižních Čechách nebo v Plzeňském kraji. Na horách sněžilo, další sníh by měl právě na horách připadnout zítra. V nižších polohách má podle informací Českého hydrometeorologického úřadu sněžit místy.

Pražská TSK kvůli příchodu zimy vyzvala před ledovým a zasněženým víkendem řidiče k opatrnosti. „Čeká nás všechny první zatěžkávací zkouška. Věříme, že motoristé si to uvědomí a budou se chovat na silnicích ohleduplně a disciplinovaně. Snad ani nemusím dodávat, že zimní výbava včetně zimních pneumatik musí být i v Praze naprostou samozřejmostí,“ uvedl mluvčí STK.

Silničáři kvůli nepříznivé předpovědi počasí vyhlásili pro všechny své dodavatele na následující víkend pracovní pohotovost. „To znamená, že jsou všichni nachystáni na svých stanovištích. A na pokyn našeho dispečinku jsou připraveni okamžitě vyrazit do pražských ulic,“ uvedl mluvčí.

V metropoli jsou komunikace podle své důležitosti rozděleny do tří základních kategorií, podle toho se o ně silničáři starají. Na úklid nejvýznamnějších silnic má TSK dvě hodiny. K tomu má k dispozici 69 sypačů, dalších 55 strojů je připraveno pro méně důležité komunikace. Na zdolání kalamity mají silničáři i dvě sněhové frézy a smlouvy se soukromníky na poskytnutí těžké techniky.