Než složí mandát, podívají se poslanci třeba do Peru nebo Namibie

Praha – Poslanci se ještě před koncem svého funkčního období podívají do exotických destinací po celém světě. Za peníze daňových poplatníků je přivítá třeba Peru, Tádžikistán nebo africká Namibie. Cesty jim schválil organizační výbor. Přestože výpravy zákonodárců ukrojí z daní poplatníků každoročně desítky milionů korun, cíle a výsledky cest jsou mnohdy sporné.

„V letošním roce náš výbor neabsolvoval žádnou cestu a měli jsme původně absolvovat tři, takže jsme ušetřili peníze daňových poplatníků,“ komentoval plánovanou cestu do hornatého Tádžikistánu předseda sněmovního výboru pro školství, vědu a kulturu Waltr Bartoš (ODS). V zemi, kde ze sedmi milionů obyvatel tvoří většinu muslimští sunnité, nesmějí učitelé nosit vousy a zlaté zuby. Čtyři poslanci výboru pro školství a kulturu tu na jaře chtějí mapovat kulturní a vzdělávací oblast a také otevřít české centrum. Cestu pokrývá téměř půlmilionová částka.

Přes milion bude stát vyslání čtyř poslanců z hospodářského výboru do Koreje a Vietnamu. Do africké Namibie a Mali vyrazí šest poslanců z výboru pro obranu, náklady na necelý týdenní pobyt přesáhnou milion. „Mali je jedna z mála zemí, která projevila velmi reálný zájem o odkup našich letounlů L-159 a parlamentní diplomacie tomu vždy může pomoci,“ přiblížil pro ČT cíl cesty předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS).

Příští rok si výbory zacestují méně oproti průměru

Miloslav Vlček (ČSSD), předseda sněmovny a organizačního výboru:

„Vypadá to, že na rok 2010 připadne na každý výbor jenom jedna taková cesta, což znamená, že šetříme na každý výbor dvě cesty.“

Nejvyšší částku si ale vyžádá výprava tří poslanců výboru pro životní prostředí do Peru. V jihoamerické zemi prý prověří situaci v Amazonii. „Naše firmy tam mapují zdroje pitné vody a pomáhají tam s poradenstvím i infrastrukturou,“ uvedl předseda výboru Libor Ambrozek (KDU-ČSL).

Cílem cest zákonodárců bude také Rusko, Lotyšsko, Litva, Arménie, Portugalsko nebo Izrael. S každou delegací odejdou ze státní kasy statisícové náklady, roční suma ve výsledku čítá desítky milionů. Do delegací se obvykle vejdou zástupci všech parlamentních stran. Poslanci ale mimo jiné argumentují tvrzením, že do zemí letí na pozvání nebo že příští rok se počet cest výrazně zredukuje.

Walter Bartoš
Walter Bartoš
Více fotek
  • Walter Bartoš autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1187/118628.jpg
  • Cesty poslanců autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1297/129643.jpg