MHD v několika městech a regionální autobusy mají nové jízdní řády

Praha – V několika městech v Česku platí od dnešního dne změny v jízdních řádech nebo vedení linek MHD. Změny nastanou především v Ostravě, Olomouci a pražské příměstské dopravě. Úpravy částečně souvisejí s celoevropskou změnou jízdních řádů na železnici. Nové jízdní řády platí také na regionálních a dálkových linkách autobusových dopravců.

Ostrava: změny u Sadu Boženy Němcové

Vozidla ostravského dopravního podniku jezdí ode dneška podle nových jízdních řádů, dochází také k několika změnám ve vedení linek. Autobusy číslo 56 tak jsou nově vedeny po trase Křižíkova – Sad Boženy Němcové – Hlučín. V opuštěné části trasy mezi Sadem Boženy Němcové a Alšovým náměstím v Porubě je nahradí nová linka 54. Posily se dočkala také trolejbusová linka 101, která spojuje Sad Boženy Němcové s centrem Ostravy. Méně spojů bude nově jezdit na tramvajové lince 5, autobusových linkách 32 a 70. Noční spoje linek 34 a 64 pojedou jindy tak, aby navazovaly na vlaky.

Olomouc: další změny u hlavního nádraží

Změny provozu MHD v Olomouci souvisejí především se stavbou dopravního terminálu u hlavního nádraží. Ode dneška jsou v tomto prostranství rozmístěny zastávky jinak než dosud. Podle nových jízdních řádů budou jezdit linky 13, 15, 18, 23 a 35. Autobusům číslo 13 se také částečně mění trasa. V úseku mezi zastávkami U Teplárny a Envelopa pojedou v obou směrech ulicemi Holická, Tovární, Vejdovského, třídami Kosmonautů a 17. listopadu a nově budou obsluhovat zastávku Vejdovského v obou směrech.

Praha: drobné změny příměstských autobusů

V Praze se kromě jízdních řádů příměstských vlaků systému S drobně mění také jízdní řády nebo trasa několika příměstských autobusových linek. Autobusy číslo 348 jsou přesměrovány z Ďáblic na Ládví, na linkách 367, 375 a 378 se o víkendech zkracují intervaly. V Praze vzniklo šest nových autobusových zastávek (Brumlovka, K Letňanům, Miškovice, Na Rolích Rájecká, Uhříněves a Zelené domky). Další nové zastávky fungují v Říčanech-Pacově, Sulicích-Želivci a Tismicích-Límuzech.

Nové jízdní řády mají také autobusy v regionech

Také autobusy na regionálních linkách jezdí podle nových jízdních řádů. Některé kraje se rozhodly vést autobusy místo méně vytížených železničních spojů. Ruší se naopak některé skibusy v Krkonoších.