Kvůli zkouškám Temelín odstavil druhý výrobní blok

Temelín - Jaderná elektrárna Temelín v noci na dnešek odstavila druhý výrobní blok kvůli pravidelné zkoušce palivových souborů reaktoru. Dodávky elektřiny by měly být obnoveny během sobotní noci. Až dosáhne druhý blok plného výkonu, chystají se energetici kvůli úpravě potrubí odstavit i první blok. Naposledy provedli zkoušku na druhém bloku začátkem července. Tato víkendová zkouška je poslední pádovou zkouškou v letošním roce. Konkrétním cílem zkoušky je ověřit parametry paliva v aktivní zóně reaktoru.

Zkoušky energetici provádějí pravidelně vždy před odstávkou a následně po připojení bloku do sítě. Mezitím zkoušky dělají v několikaměsíčních intervalech. O jejich termínech rozhoduje Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na základě doporučení od dodavatele paliva, kterým je v případě Temelína společnost Westinghouse. „Druhý výrobní blok byl odstaven kvůli zkoušce pádu klastrů, tedy regulačních tyčí, které ovlivňují výkon reaktoru. Tou si elektrárna pravidelně prověřuje parametry palivových souborů umístěných v aktivní zóně reaktoru,“ uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Blok by měl být k síti znovu připojen dnes v noci a po půlnoci bude pracovat na plném výkonu. Poté, co druhý blok najede na plný výkon, bude odstaven také první blok. Důvodem jsou úpravy potrubí systému olejové regulace. Podle harmonogramu bude blok ještě v neděli připojen do rozvodné sítě, dodal Sviták. Naposledy byl v Temelíně odstaven první blok počátkem listopadu, a to kvůli opětovnému vyvážení turbogenerátoru po plánované odstávce, jež skončila v říjnu. Expertům se tehdy nelíbily vibrace stroje. Připojen byl k síti 12. listopadu.

Temelín
Temelín