ČSSD zpřísní nábor členů, přemýšlí o čekací lhůtě

Praha - Sociální demokraté zvažují zavedení některých preventivních opatření pro nábor nových členů do strany. Na zprávy z médií o neprůkazném přijímání nových straníků dnes reagoval ústřední výkonný výbor ČSSD na schůzi v pražském Kongresovém centru. Zvažuje zavést čekací lhůty. Pro členství ve straně bude možná potřeba také čistý trestní rejstřík, ručitel nebo absolvování vstupního školení. Předseda strany Jiří Paroubek také zmínil ocenění strany za schválení zákona o státním rozpočtu nebo novou smlouvu krajské asociace s Českými drahami.

Sociální demokracie se podle slov předsedy hodlá v následujících týdnech zabývat diskuzemi o změnách stanov a celkové modernizaci strany. Uvažuje o zřízení speciální komise, která by na podezřelé nábory dohlížela. Pro přijímání nových členů bude prý mimo jiné například zavedena důsledná kontrola platby členských příspěvků nebo požadavek školení. „Pokud přicházejí lidé, kteří se poté zapojí do stranické práce a do veřejného života, tak je to v pořádku. Naopak si myslím, že sociální demokracie by měla být masovější stranou,“ uvedl Paroubek. Podle něho by sociální demokracie mohla během příštích 4 až 5 let dosáhnout počtu 40 tisíc členů.

Spekulace o tzv. černých duších, které v uplynulém týdnu v médiích proběhly, Paroubek odmítá. Návaly straníků se staly hlavním tématem kvůli praktikám v severních Čechách. O vstup do organizace v Bílině se náhle přihlásilo téměř sto nových členů. Mladá fronta zase upozornila na to, že podnikatel Tomáš Horáček údajně nabízel studentům za vstup do děčínské ČSSD účast na rautech či jízdy limuzínou.

Video Brífink ČSSD
video

Brífink ČSSD

„Možná, že ten 24letý chlapec to trochu přehnal, budeme s ním řešit, co se stalo a jestli se vůbec něco stalo. Já jsem se naopak dozvěděl, že mu volal redaktor z Mladé fronty a nabízel se mu jako člen sociální demokracie za úplatu. Já toho mladého chlapce neidealizuji, ale budeme to řešit,“ dodal Paroubek. ČSSD má v současné době zhruba 24 tisíc členů.

Špičky sociální demokracie připouštějí, že za přívalem příznivců mohou být zvláštní praktiky. „Všechno to jsou jenom spekulace, já tu věc beru jako fakt. Objevil se, my jsme k tomu přistoupili čelem, řešíme to, diskutujeme o tom a chceme přijmout taková opatření, abychom tomu do budoucna zabránili,“ uvedl předseda ústecké organizace strany Petr Benda. Výkonný výbor také jednal o osudu místopředsedy v Ústí nad Labem Karla Vrby. Muži odsouzenému za loupež a ublížení na zdraví předsednictvo pohrozilo, že pokud to nevysvětlí, bude muset z funkce odejít.

Verbující SMS od manažera ČSSD Tomáše Horáčka
Zdroj: MF Dnes
Autor: ČT24