Prosinec – tragický měsíc pro chodce je letos ještě smutnější

Praha – Prosinec je pro chodce dlouhodobě nejnebezpečnějším měsícem. Nepomohlo ani varování dopravních expertů. Tak tragický začátek prosince tuzemské statistiky nepamatují. Jen za první dva dny zemřelo při nehodách šest chodců a každý další následující den podle statistik přibyl jeden. Stejně tristní je i srovnání s Evropou – chodci v Česku umírají třikrát častěji než v jiných státech. 

Letošní průběžná prosincová čísla jsou alarmující a především varující. Zatímco loni za poslední měsíc roku auta srazila dohromady 26 lidí, letos se už statistiky na poloviční hodnotu tohoto čísla dostaly hned po prvních pár dnech.

„Největším problémem je viditelnost, kdy chodec není vidět, náhle vstoupí do vozovky z chodníku nebo z řady parkujících vozidel, kdy řidič chodce zaregistruje na poslední chvíli,“ popisuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Navzdory zatím extrémním průběžným prosincovým statistikám je šance, že poprvé za poslední tři roky nebude pokračovat narůstající trend smrti: ten se navýšil od 173 obětí roku 2006 až po 210 smutných příběhů loňska.

Důvod ke spokojenosti přesto není. Zatímco v Česku ročně zemře v přepočtu na milion obyvatel 22 chodců, v Evropě jsou čísla o řád nižší. Podle policie stačí k nápravě málo. "Pořád platí heslo vidět a být viděn, tzn. používání reflexních prvků, reflexních materiálů, používání přechodů, které jsou bezpečné," doporučuje ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

"Existuje billboard, kde jsou dvě osoby: jedna světle oblečená a jedna tmavě oblečená. A je tam text: Ten druhý člověk do vteřiny zemře," říká Hanzelka.

Prevence na toto téma ale v Česku dlouhodobě selhává a zhoršují se taky statistiky řidičů. Trest tří nebo čtyř bodů za nezastavení nebo ohrožení chodce dostalo v roce 2007 asi 800 řidičů, loni pak o stovku víc a letos bude číslo ještě vyšší.

Statistika usmrcených chodců a cyklistů
Statistika usmrcených chodců a cyklistů
Více fotek
  • Statistika usmrcených chodců a cyklistů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1298/129790.jpg
  • Přechod pro chodce autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/581/58097.jpg