Speciální autobusy vozily po Praze seniory a nemohoucí

Praha - Pražskými ulicemi projely zvláštní autobusy. Na první pohled obyčejné městské linky. Na běžných zastávkách ale nestavěly. Šlo o okružní jízdy pro seniory a zdravotně postižené, kteří se z mnoha důvodů nemohou do ulic dostat sami. Vánoční projížďka se letos koná už po osmnácté.

Do ulic metropole vyjelo celkem 19 autobusů. Akce se zúčastnilo 325 seniorů, pro které šlo o příjemné zpestření víkendu. Kromě okružní jízdy se podívali třeba také do kostela svatého Matěje. Podle sdružení Život 90, které jízdu každý rok pořádá, jsou Vánoce a nový rok pro seniory zvlášť těžkým obdobím. Hlavně kvůli strachu ze samoty a také z budoucnosti. „Starší člověk si uvědomuje, že už je to možná poslední Nový rok, který prožívá,“ vysvětluje ředitel sdružení Život 90 Jan Lorman.

Neziskové organizace poskytující sociální služby přitom ještě před týdnem neměly jasný zdroj peněz pro další rok. Středečním schválením rozpočtu dostaly příslib 3,8 miliard. „To je záchranné kolo, protože tím pádem budou peníze na úrovni letošního roku. Znamená to, že můžeme tento rok nějak zvládnout,“ konstatuje Lorman. I tak ale většině neziskových organizací ke konci roku docházejí peníze. Dotace se rozdělují až za tři měsíce. Do té doby musí fungovat z rezerv.