Filipínské perly nebo korejské brože byly k mání na charitativním bazaru

Praha - Manželky velvyslanců dnes pořádaly charitativní vánoční bazar. Dárky si z nabídky 47 zemí přišla vybrat i česká první dáma Livia Klausová. Kromě ní do pražského hotelu Hilton zavítaly tisíce lidí. K dostání byly třeba perlové šperky z Filipín nebo kanadský javorový sirup. Výtěžek z prodeje půjde na charitu, loni se takto podle organizátorek vybralo pět milionů korun, které putovaly do 30 charitativních organizací. Kromě národních specialit se na akci prezentovalo a prodávalo své vlastní výrobky i třináct charitativních spolků. Bazar se konal letos už po deváté.

Už před zahájením akce se před prodejním sálem tísnily davy zájemců, jen slosovatelných vstupenek se prodalo na 8 000. Stánky nabízely tradiční výrobky jednotlivých zemí, kromě potravin, oblečení a šperků byly k mání i vánoční ozdoby nebo dekorace do bytu. Velká tlačenice byla například u řeckého stánku, kde se prodával olivový olej, tradiční anýzová pálenka ouzo nebo sýr feta. Zájem byl také o perly z Filipín nebo pálivé omáčky z Thajska.

„Téměř u každého stánku jsem si něco koupila, lépe řečeno, Ježíšek něco koupil a dá to pod stromeček, tak to vám teď nemůžu říkat,“ odpověděla Klausová s úsměvem na dotaz novinářů, co na bazaru pořídila. Manželka prezidenta je patronkou celé akce od roku 2003. Letos vybírala například u litevského stánku vánoční figurky a zkoušela si i rýžový klobouk z Vietnamu. Prodavačka z Maroka pak první dámě nakreslila hennou na ruku ornament, prý je to přání štěstí.

Klausová také novinářům řekla, že každé Vánoce osobně zabalí asi 300 dárků. Kromě rodiny obdarovává i kamarády nebo spolupracovníky.