Vzdělávání dospělých – šance pro nezaměstnané i školy

Praha – V příštích letech přijde prudký demografický pokles. Střední školy se budou potýkat s nedostatkem žáků, což jim způsobí existenční problémy. Částečným řešením může být vzdělávání dospělých–nezaměstnaných, což se v konečné fázi vyplatí oběma stranám. Do několikaletého projektu ministerstva školství za 300 milionů korun se přihlásilo 325 středních odborných škol.

V roce 2008 nastoupilo do středních škol ještě 131 tisíc žáků, do dvou let jich bude o třicet tisíc méně. Odborné školy přitom mají problémy už teď – například na obor kominík či kamnář se příliš lidí nehrne. Přitom na trhu práce jsou tito lidé žádaní.

Vzdělávání dospělých proto může znamenat pro školy záchranu. Například mezi žáky odborné školy v Sezimově Ústí už dospělí jsou. Chtějí si doplnit vzdělání nebo se rekvalifikovat, a získat tak větší šanci sehnat práci. „Slibujeme si od toho především doplnění těch předpokládaných snížených kapacit zaviněných sníženou populací,“ uvedl ředitel školy František Kamlach. Ministerstvo školství nepředpokládá, že by školy zanikaly. Patří ale pod kraje a bude záležet jen na nich, jak se s propadem žáků vyrovnají.

V rámci projektu proběhne i kampaň na propagaci vzdělávání dospělých. Zatímco v Evropské unii se v průměru vzdělává devět procent dospělých, v Česku to je o tři procenta méně.