Skiareály zasněžují, lyžařská sezona může začít

Praha - Provozovatelé českých skiareálů mohli o víkendu díky příchodu mrazivého počasí naplno spustit zasněžovací systémy. Ve většině zimních středisek počítají s tím, že za týden vyrobí na sjezdovkách tolik sněhu, že by příští týden mohli zahájit lyžařskou sezonu. Příznivé jsou i předpovědi meteorologů, podle nichž se mají teploty držet pod bodem mrazu - dokonce by měly klesnout až k minus dvaceti stupňům. Už týden se lyžuje na Černé hoře v Krkonoších, dnes spustil vleky skiareál Branná v Jeseníkách. Začátek letošní lyžařské sezony se oproti předchozím rokům poněkud opozdil, například v Krkonoších se loni už na konci listopadu lyžovalo ve všech areálech.

Dlouhé období s nadprůměrně vysokými teplotami konečně vystřídalo ochlazení. Příští týden by se průměrné nejvyšší denní teploty měly pohybovat asi od minus pěti do minus tří stupňů Celsia, v noci by rtuť teploměru mohla poklesnout na hodnoty okolo minus deseti stupňů.

Podle vlekařů v Krkonoších je současné počasí pro technické zasněžování ideální, takže spustili sněhová děla na plný výkon. V pátek by mohl být zahájen provoz sjezdovek v Horních Mísečkách a o víkendu ve Špindlerově Mlýně. V plném provozu jsou také sněhová děla v Herlíkovicích, kde by podle vlekařů mohla sezona začít pátečním večerním lyžováním. Od soboty zasněžují svahy i v Harrachově a v Rokytnici nad Jizerou.

V Jizerských horách leží kolem pěti centimetrů přírodního sněhu a společnost Ski Bižu, která tam provozuje lyžařská střediska, chce od příští soboty rozjet vleky na Severáku a lanovku a červenou sjezdovku na Špičáku v Tanvaldu. V Jeseníkách se první vlek rozjel dnes ráno v Branné, v Koutech nad Desnou zahájí provoz v pondělí dopoledne. Na krušnohorském Klínovci a šumavském Špičáku by chtěli první lyžaře přivítat už ve čtvrtek. Během týdne zahájí sezonu také v Beskydech, kde dnes v noci napadlo tři až pět centimetrů sněhu a teplota klesla na minus deset stupňů Celsia.

Ve skiareálu Lipno je od deseti do dvaceti centimetrů sněhu a v sobotu zde požehnáním kněze zahájí sezonu. Do týdne by se měla rozjet lanovka také v největším středočeském lyžařském areálu Ski Relax Monínec.

Příští týden bude až minus dvacet stupňů

Silničáři už také začali s posypy a prohrnováním. Silnice jsou většinou sjízdné, místy ale mohou namrzat. Meteorologové varují, že teploty výrazně pod nulou budou celý příští týden. Nejchladněji by mělo být ke konci týdne, kdy v noci teploty dosáhnou až minus třinácti stupňů Celsia, při vyjasnění a na sněhové pokrývce pak bude dokonce až minus dvacet stupňů Celsia. Mrznout by mělo i na Štědrý den, sníh bude ale nejspíš jen na horách.

Mráz
Mráz