Premiér Fischer rozsvítil v Praze chanukový svícen

Praha - Premiér Jan Fischer, který se aktivně hlásí k židovství, dnes na pražském Palachově náměstí rozsvítil obří svícen u příležitosti židovského svátku chanuka. Asistoval mu izraelský velvyslanec Jaakov Levy. Takzvaná menóra svítí na prostranství před Rudolfinem již podvanácté.

„Chanuka je židovským svátkem, ale jejím poselstvím je univerzální poselství dobra a lásky,“ řekl Fischer asi dvěma stovkám shromážděných lidí, z nichž někteří nesli izraelské státní vlajky. Premiér v projevu vyzdvihl úlohu otevřenosti a tolerance. „Víra je věc bytostně osobní, ale morálka, která z této víry pochází, je věc navýsost veřejná,“ podotkl Fischer.

Svátek chanuka letos začal v páteční podvečer. Tradičně trvá osm následujících dní a je jediným židovským festivalem, který se slaví na veřejnosti a v ulicích měst. Židé zapalují svícny a umisťují je do oken svých domovů. Vždy od západu slunce až do půlnoci, kdy hoří světla ve svícnech, se v židovských domech nepracuje, ale zpívá a hraje. Kromě toho děti dostávají malé dárky. Obří menóry stojí téměř ve všech významných světových městech.

V Bílém domě zazáří chanukový svícen z Česka

Cenný svícen pocházející z Česka bude 16. prosince zářit dokonce v Bílém domě, sídle amerického prezidenta Baracka Obamy. Dílo Cyrilla Schillbergera z roku 1873 zapůjčilo Židovské muzeum v Praze na prosbu první dámy Spojených států Michelle Obamové na chanukovou slavnost pro pět stovek hostů.

Svátky připomínají znovuvysvěcení jeruzalémského chrámu v době povstání Makabejských před 2000 lety, když byl předtím znesvěcen pohanskou bohoslužbou syrsko-helénistických vládců. Za zvykem stojí legenda. Když byl chrám Izraelitů v Jeruzalémě 165 dnů před začátkem křesťanského letopočtu znovu zasvěcen Hospodinu, nastal prý zvláštní jev: malý zbytek rituálně čistého oleje, který stačil pouze na jeden den, hořel ve svícnu celých osm dní - tedy po celou dobu potřebnou na přípravu nového oleje. Chanuka je proto oslavou vítězství nad náboženskou perzekucí a Juda Makabejský se stal symbolem odporu proti okupantům a národním hrdinou.