Vláda projedná návrh na rozpuštění sedmi stran a hnutí

Praha - Vláda se dnes rozhodne, zda podá Nejvyššímu správnímu soudu návrh na rozpuštění sedmi politických stran a hnutí a na pozastavení činnosti dalších čtyř stran a hnutí. Posoudí tak návrh předkládaný ministerstvem vnitra na základě podnětu poslanců. Rozhodnutí se týká subjektů, které porušily svou zákonnou povinnost tím, že opakovaně nepředložily sněmovně úplnou výroční finanční zprávu.

Strany a hnutí musejí sněmovně předkládat finanční zprávu každoročně do 1. dubna. Poslanci původně dali podnět k přezkoumání splnění této povinnosti u celkem 60 stran a hnutí. Ministerstvo vnitra pak tento počet zredukovalo na konečných 11. Vzalo totiž v úvahu nález Ústavního soudu, podle kterého lze pozastavit činnost či rozpustit stranu pouze tehdy, pokud úplnou finanční zprávu nepředloží opakovaně.

Všem stranám, kterým hrozí rozpuštění, už činnost pozastavena byla

Vláda tak v pondělí projedná podání návrhu na rozpuštění stran Akce za skutečnou demokracii, Chci svou šanci, Romské demokratické sociální strany, Strany rovnost šancí a rozpuštění hnutí 1. Sdružení nezávislých kandidátů Tábor, Sdružení pro sport a zdraví a Správný směr. Všem už byla v minulosti soudem pozastavena činnost.

Letošní návrh na pozastavení činnosti se týká stran Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa a 4 Vize-www.4vize.cz, dále pak hnutí Nespokojení občané! a Iniciativa občanů. Po pozastavení činnosti může strana a hnutí vyvíjet jen činnost zaměřenou na odstranění stavu, který byl důvodem rozhodnutí soudu o pozastavení činnosti, a to nejdéle po dobu jednoho roku.

Ministerstvo vnitra na jednání kabinetu předloží také návrh Nejvyššímu správnímu soudu na rozpuštění Občansko demokratického sdružení Zlín a Strany svobody, kterým byla pozastavena činnost kvůli tomu, že vnitru neoznámily údaje o svých statutárních orgánech.